Shkëlqeu në Met Gala, historia që fshihet pas varëses me diamant të Dua Lipës…

Dua Lipa dukej fiks si një princeshë teksa mbërriti në Met Gala me një fustan të markës ‘Chanel’ të shoqëruar me një gjerdan diamanti 100 karatësh.

Këngëtarja e hitit “New Rules”, ishte mahnitëse në Chanel FW92 Couture, të ridizajnuar nga stilisti Lorenzo Posocco. Met Gala 2023 u organizua si çdo vit në Muzeun Metropolitan të Artit në New York City të hënën në mbrëmje, me shumë të ftuar të famshëm nga bota e Hollywood-it. Fustani mahnitës i Dua-s i stiluar nga vetë Karl Lagerfeld ishte zbukuruar me detaje bardh e zi dhe i kompletuar me xhufka në fund.

Advertisement

Një vëmendje shumë të madhe mori zgjedhja e aksesorëve të saj, veçanërisht, gjerdani me diamant, i cili ka një histori interesante pas. Dua Lipa u bë ylli i parë që vendosi diamantin e ri “Legendary” të Tiffany & Co. Diamanti i bardhë “Legendary” është mbi 100 karat dhe i bën homazh formës së diamantit ikonik të verdhë Tiffany, të cilët janë pothuajse identike.

Diamanti origjinal Tiffany i verdhë 128,54 karatësh u gjet në vitin 1977 në minierat e diamantit Kimberley të Afrikës së Jugut dhe që atëherë është bërë një nga aksesorët më të famshëm të Tiffany. Në vitin 2019, vlera e tij u vlerësua në 30 milionë dollarë. Vetëm katër gra kanë vendosur diamantin origjinal Tiffany.

Mary Whitehouse ishte e para që e vuri atë në një ballo për kompaninë e bizhuterive në vitin 1957. Ajo u pasua nga Audrey Hepburn, e cila e vuri diamantin për foto në vitit 1961 për “Breakfast” at Tiffany’s ; Lady Gaga në Oscar 2019 dhe Beyonce në një set fotografik 2021 Tiffany & Co. Me pamjen e saj, Dua Lipa bëri historinë në botën e modës.