Dua Lipa ka shkëlqyer me plot kuptimin e fjalës në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Brit Awards 2018.

Ajo fitoi çmimin si këngëtarja më e mirë femër në Britani dhe atë të këngëtares më të mirë të re. Dua Lipa dhe Stormzy ishin dy fituesit e mëdhenj në “Brit Aëard 2018”. Të dy, lanë pas Ed Sheeran, që humbi në katër nga nominimet; albumin më të mirë, këngëtarin më të mirë mashkull, videon më të mirë dhe singëllin më të mirë. Gorillaz, u përzgjodh si grupi më i mirë britanik.

Advertisement

Dua Lipa kishte edhe numrin më të madh të nominimeve. Ajo, Stormzy dhe Ed Sheeran, performuan gjatë spektaklit, bashkë me shqiptaren tjetër të famshme, Rita Ora.

Për të marrë çmimin e dytë të saj, ajo ngjiti në skenë vëllain dhe motrën e saj, Gjin dhe Rina, sepse në fund të albumit, vetë Dua shpjegon se donte që ata të përjetonin nga afër magjinë dhe se ëndrrat kthehen vërtetë në realitet.

Pavarësisht triumfit, Dua, por edhe bashkëkombësja e saj, Rita Ora, nuk dolën pa kritika. Siç shkruan e përditshmja londineze “Express”, të dyja ato, ishin ndër artistet e veshura më keq.

Lista e plotë e nominimeve dhe fituesëve: 

British male solo artist
 • Winner: Stormzy
 • Ed Sheeran
 • Liam Gallagher
 • Loyle Carner
 • Rag ‘N’ Bone Man
British female solo artist
 • Winner: Dua Lipa
 • Jessie Ware
 • Kate Tempest
 • Laura Marling
 • Paloma Faith
British group
 • Winners: Gorillaz
 • London Grammar
 • Royal Blood
 • Wolf Alice
 • The xx
British breakthrough act
 • Winner: Dua Lipa
 • Dave
 • J Hus
 • Loyle Carner
 • Sampha
Critics’ choice
 • Winner: Jorja Smith
 • Stefflon Don
 • Mabel
British single
 • Winner: Rag ‘N’ Bone Man – Human
 • Calvin Harris ft Pharrell / Katy Perry / Big Sean – Feels
 • Clean Bandit ft Zara Larsson – Symphony
 • Dua Lipa – New Rules
 • Ed Sheeran – Shape of You
 • J Hus – Did You See
 • Jax Jones ft Raye – You Don’t Know Me
 • Jonas Blue ft William Singe – Mama
 • Liam Payne ft Quavo – Strip That Down
 • Little Mix – Touch
British album of the year
 • Winner: Stormzy – Gang Signs & Prayer
 • Dua Lipa – Dua Lipa
 • Ed Sheeran – Divide
 • J Hus – Common Sense
 • Rag ‘N’ Bone Man – Human
British artist video of the year
 • Winner: Harry Styles – Sign of the Times
 • Anne-Marie – Ciao Adios
 • Calvin Harris ft Pharrell / Katy Perry / Big Sean – Feels
 • Clean Bandit ft Zara Larsson – Symphony
 • Dua Lipa – New Rules
 • Ed Sheeran – Shape of you
 • Jax Jones ft Raye – You Don’t Know Me
 • Liam Payne ft Quavo – Strip That Down
 • Little Mix – Touch
 • ZAYN and Taylor Swift – I Don’t Wanna Live Forever
International male solo artist
 • Winner: Kendrick Lamar
 • Beck
 • Childish Gambino
 • DJ Khaled
 • Drake
International female solo artist
 • Winner: Lorde
 • Alicia Keys
 • Bjork
 • Pink
 • Taylor Swift
International group
 • Winners: Foo Fighters
 • Arcade Fire
 • Haim
 • The Killers
 • LCD Soundsystem

Brits Global Success Award

 • Winner: Ed Sheeran

British producer of the year

 • Winner: Steve Mac