Dhe fituesit ishin…

Mbrëmë është zhvilluar ceremonia e Golden Globes 2013, ceremoni ku kritikët vlerësojnë më të mirët e kinematografisë dhe televizionit.  Përsa i përket televizionit, GIRLS fitoi në kategoritë “Seriali më i mirë komedi dhe Musical” si dhe trofeun për “Aktoren më të mirë Komedi dhe Musical”, që shkoi për Lena Dunham. Veç këtij seriali mes të vlerësuarve në fushën televizive ishte dhe HOMELAND që fitoi tre statuja.

[textblock style=”2″]Përsa i pëket konkurimit në kinematografi ARGO i Ben Affleck dhe LES MISERABLES ishin triumfuesit respektivisht me dy dhe tre çmime. Ja dhe lista e plotë e fituesve të Golden Globes 2013:[/textblock]

Best drama | Argo

Best comedy or musical | Les Miserables

Best screenplay | Quentin Tarantino (Django Unchained)

Best director | Ben Affleck (Argo)

Best actor in a drama | Daniel Day-Lewis (Lincoln)

Best actress in a drama | Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)

Best actor in a comedy or musical | Hugh Jackman (Les Miserables)

Best actress in a comedy or musical | Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

Best supporting actress | Anne Hathaway (Les Miserables)

Best supporting actor | Christoph Waltz (Django Unchained)

Best foreign film | Amour

Best animation | Brave

Best original score | Mychael Danna (Life of Pi)

Best original song | Skyfall (Skyfall)

Television drama | Homeland

Actress, TV drama | Claire Danes – Homeland

Actor, TV drama | Damian Lewis – Homeland

Comedy | Girls

Actress, comedy | Lena Dunham – Girls

Actor, comedy | Don Cheadle – House of Lies

TV movie or miniseries | Game Change

Actress, mini series or musical | Julianne Moore – Game Change

Actor, miniseries of TV movie | Kevin Costner – Hatfields & McCoys

Supporting actress | Maggie Smith – Downton Abbey

Supporting actor | Ed Harris – Game Change

Cecil B DeMille award | Jodie Foster