10 aktorët më të paguar në Hollivud!

Mirë se vini në botën e shkëlqyer të Hollivudit! Do të zbulojmë disa fakte rreth botës së aktrimit dhe aktorëve më të paguar të vitit 2023.

Nga Tom Cruise, te Brad Pitt dhe Joaquin Phoenix, këta aktorë kanë një aftësi për t’i kthyer rolet në miniera ari dhe nuk është çudi që llogaritë e tyre bankare janë po aq magjepsëse sa paraqitjet e tyre në tapetin e kuq.

Advertisement

Por të mos harrojmë se pas gjithë shkëlqimit fshihet një talent i pamohueshëm. Këta aktorë nuk u përplasën vetëm me pagat e tyre kolosale; ata e përpunuan zanatin e tyre, na rrëmbyen zemrat dhe na bënë të qeshim dhe të qajmë.

1. Tom Cruise

Me daljen e Top Gun: Maverick në kinematë në mbarë botën në vitin 2022, Tom Cruise ka dëshmuar edhe një herë se është mbreti i padiskutueshëm i Hollivudit. Është filmi me fitimet më të larta të vitit 2022.
Prandaj justifikohet që Cruise u pagua 100 milionë dollarë për filmin, duke i dhënë atij statusin e aktorit më të paguar.

2. Will Smith
Është folur shumë për ëill Smith. Përveç shuplakës së famshme ndaj Chris Rock-ut gjatë edicionit të 94-të të Academy Aëards, vitin e kaluar aktori fitoi tre çmime të rëndësishme: Oscar, BAFTA dhe Golden Globe. Portretizimi i tij i Richard ëilliams në dramën sportive biografike “King Richard” ishte një arritje e rrallë. Është dëshmi e aftësisë së tij për të kryer çdo rol me kompetencë.

3. Leonardo DiCaprio
Në vendin e tretë të aktorëve më të paguar të Hollivudit është Leo DiCaprio; fama e të cilit ka vazhduar të rritet në mënyrë eksponenciale që nga paraqitja e tij e parë në Titanic. Për filmin e tij të fundit, Killers of The Flower Moon, me regji të Martin Scorsese dhe që pritet të dalë më 19 shtator, DiCaprio çoi në shtëpi 30 milionë dollarë.

4. Brad Pitt
I konsideruar si një nga aktorët më me ndikim në Hollivud, Brad Pitt do të kthehet në skenë me një film në Formula 1; që do të realizohet nga regjisori i “Top Gun: Maverick”. Pitt u pagua 30 milionë dollarë për këtë projekt, duke e bërë atë aktorin e katërt më të paguar të vitit.

5. Dwayne Johnson
Kush mund ta merrte me mend se një mundës profesionist me pseudonimin “The Rock” do të bëhej një yll i famshëm i Hollivudit? Vendimi i guximshëm i Dëayne Johnson për të marrë pjesë në ekskluzivitetin e “Fast and the Furious” e katapultoi atë drejt suksesit dhe famës. Për luajtjen e rolit kryesor në filmin Black Adam, Dëayne Johnson u pagua 22.5 milionë dollarë.

6. Ryan Reynolds
Ryan Reynolds ka bërë një sukses të karrierës së tij duke punuar në filma komedi për adoleshentët. Roli i tij më i famshëm është në fakt ai që luan në ekskluzivitetin e Deadpool. Për ta bërë atë të futet në renditjen e aktorëve më të paguar të Hollivudit edhe filmi i fundit, Spirited, ku së bashku me ëill Ferrell arkëtuan 20 milionë dollarë.

7.Chris Hemsworth
Që kur u bashkua me botën e Marvel si Thor, Chris Hemsworth ka pushtuar botën e Hollivudit. Vitet e fundit kanë qenë vendimtare për karrierën e tij. Për portretizimin e tij të Tyler Rake në thrillerin aksion të Netflix “Extraction”, Chris Hemsworth u vlerësua nga kritikët dhe shikuesit. Për vazhdimin e filmit, ai u pagua 20 milionë dollarë.

8.Vin Disel
Mark Sinclair, i njohur si Vin Diesel, bëri debutimin e tij duke luajtur personazhin Orderly në dramën e tij të parë amerikane, Awakenings (1990), por u bë i famshëm duke luajtur në dy ekskluzivitete filmash: Fast and the Furious dhe The Chronicles of Riddick. Vetëm për suksesin e radhës të “Fast and the Furious”, të titulluar Fast X, Diesel është paguar 20 milionë dollarë.

9.Tom Hardy
Performancat e tij i kanë dhënë atij nominime në funksione të ndryshme çmimesh dhe famë. Por Tom Hardy u ngrit në famë botërore duke luajtur rolin kryesor në ekskluzivitetin Marvel Venom. Për pjesën e tretë të sagës, Tom Hardy u pagua 20 milionë dollarë

10. Joaquin Phoenix
Në vendin e dhjetë në mesin e aktorëve më të paguar të Hollivudit është Joaquin Phoenix, performanca e mirënjohur e të cilit si Joker ka çuar në një rritje të konsiderueshme të pagave. Ishte roli i diktatorit Commodus në filmin Gladiator që e bëri atë një fytyrë të njohur globalisht, por është falë vazhdimit, Joker: Folie à Deux, për të cilin ai mori 20 milionë dollarë, që Phoenix hyri në këtë klasik.