Pasi mësuam këtë mëngjes se princi më i ri i familjes mbretërore është quajtur Louis Arthur Charles (Urraaaa!), emri i vogëlushit ka më shumë kuptime se ç’mund të mendohet.

Si fillim ajo ndan emrin Louis me babain dhe vëllain e tij si dhe është emri i preferuar i xhaxhait të Princ Philip. Arthur është i njëjti emër që ka të përbashkët me William si dhe me gjyshin e tij, Princin Charles. Charles që është gjithashtu emri i gjyshit.

Advertisement

Por princi i vogël ka dhe diçka tjetër, më magjike në emrin e tij: Secili emër  i refereohet tre personazheve të Harry Potter nga familja e Weasleys.

Siç e zbuloi dhe Pottermore, Arthur Weasley, i cili është patriarku i familjes, më pas djali i dytë Charlie (një ekspert dragojsh) si dhe Louis Weasley (djali më i vogël i Bill Weasley dhe Fleour Delacour).

Të jetë një rastësi? Ndoshta jo, pasi prindërit e tij janë fansa të zjarrtë të Harry Potter.