Ceremonia e ndarjes së çmimeve MTV European Music Awards është pa diskutim një nga eventet më të përfolura të momentit në Europë, dhe jo vetëm.

Ajo u zhvillua mbrëmjen e së dielës në Londër, e pavarësisht se ishte një ceremoni për vlerësimin e muzikës europiane, shfaqja përfshiu gjithashtu edhe shumë prodhime amerikane.

Shfaqja më e rëndësishme e momentit, pati si prezantuese këngëtaren britanike me origjinë nga Kosova, Rita Ora, e cila befasoi me daljen e saj me rrobëdeshambër në tapetin e kuq. Por, edhe gjatë prezantimit ajo tregoi se ishte një artiste me kuptimin e plotë të fjalës. Rita gjithashtu fitoi dhe çmimin e “Pwer Of Music”.

Përveç Ritës, pjesë e “MTV EMA 2017” ishin dhe artistë të tjerë me origjinë shqiptare, si Ermal Meta e cili rrëmbeu çmimin e “Best Italian Act” dhe Dua Lipa, e cila fitoi çmimin e “Best New”. Ndërkohë, këngëtari që rrëmbeu më shumë çmime ishte Shawn Mendes, me 4 të tilla.

Nëse keni humbur fituesit e tjerë të çmimeve “MTV EMA” për vitin 2017 po jua rendisim më poshtë.

 • Best Song
  Shawn Mendes, “There’s Nothing Holdin’ Me Back”
 • Best Artist
  Shawn Mendes
 • Best Look
  Zayn Mali
 • Best New
  Dua Lipa
 • Best Pop
  Camila Cabello
 • Best Video
  Kendrick Lamar, “Humble”
 • Best Live
  Ed Sheeran
 • Best Electronic
  David Guetta
 • Best Rock
  Coldplay
 • Best Hip Hop
  Eminem
 • Best Alternative
  Thirty Seconds to Mars
 • Biggest Fans
  Shawn Mendes
 • Best Canadian Act
  Shawn Mendes
 • Best Push
  Hailee Steinfeld
 • Best World Stage
  The Chainsmokers – Live from Isle of MTV Malta 2017
 • Best U.K. & Ireland Act
  Louis Tomlinson
 • Best Italian Act
  Ermal Meta
 • POWER OF MUSIC
  Rita Ora
 • GLOBAL ICON
  U2