Google publikon listën, këta janë të famshmit që kemi kërkuar më shumë në vitin 2022!

Dalëngadalë po i themi lamtumirë një viti dhe ka ardhur koha të shohim se cilët ishin personazhet e famshëm që ishin të parët në kërkimet tona në Google për vitin 2022.

Një sondazh që analizoi tendencat e kërkimit të Google për vitin 2022 dhe zbuloi 150 të famshëm që angazhuan më shumë publikun. Sipas “New York Post”, e famshmja që ishte e para në kërkimet në Google ishte Amber Heard. Arsyeja? Rasti i saj i divorcit me Johnny Depp.

Advertisement

Në mënyrë tipike, Heard regjistroi 5.6 milionë kërkime në muaj vetëm në Amerikë. Më pas në listë është Johnny Depp me 5.5 milionë kërkime në muaj. Kjo histori e veçantë vodhi interesin e përdoruesve pasi zbulimet ndoqën njëra-tjetrën dhe shfajësimi i aktorit e bëri atë edhe më të dashur për botën.

Në vendin e tretë ishin disa të famshëm, si Kim Kardashian, Elon Musk, Tom Brady, Pete Davidson. Ndërsa ne të gjithë do të kishim pritur që Mbretëresha Elizabeth me vdekjen e saj të ishte ndoshta në vendin e parë, ajo u kthye dhe doli e treta me 4.3 milionë kërkime.

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth, natyrisht, në shtator 2022 krijoi shumë interes për jetën dhe funeralin e saj, ndërsa ndarja e Tom Brady nga Gisele dhe vendimi i tij për t’u rikthyer në gjykata pushtoi përdoruesit e Google.

Elon Musk dhe CEO i diskutueshëm i Twitter, u rendit i shtati në listë, duke mbledhur 3.19 milionë kërkime në Google në muaj në SHBA. Pushtimi i Twitter-it dhe rikthimi i ish-presidentit Donald Trump në platformë zgjuan interesin e publikut dhe e vendosën atë në dhjetëshen e kërkimeve.

Gjithashtu, Will Smith u rendit i teti në listë me 3.15 milionë kërkime mujore. Arsyet dihen pasi shuplaka ndaj Chris Rock-ut në 94-të e çmimeve Oscar do të jetë një moment i paharrueshëm për shumëkënd.