Adelina Tahiri tregon pse zgjodhi emrin Jon për të birin

Vetë para dy javësh Adelina Tahiri dhe bashkëshorti i saj Serjoza Markov u bënë prindër për herë të parë të një djali që e quajtën Jon.

E pikërisht ky emri i vogëlushit të saj u komentua shumë për faktin se do të kishte një prejardhje shqiptare apo jo.

Advertisement

Në festën e organizuar para lindjes, këngëtarja shpjegoi në intervistën për Privé emrin e djalit.

 

View this post on Instagram

 

??❤️

A post shared by AdelinaTahiri (@adelina_tahiri1) on

“Babai i bashkëshortit tim është lindur në Greqi, afër detit Jon dhe ai ka rrënjët nga atje. Ne e morëm emrin nga deti Jon. Është emër internacional, edhe pse shqiptarët e lidhin me detin.

Më pëlqen se shkon dhe me mbiemrin, Jon Markov. S’ka lidhje me shqiptarizmin, maqedonizmin apo greqizmin. Donim një emër të këndshëm, të shkurtër dhe të kapshëm.”