10 filmat e duhur për mbrëmjen e së dielës (Video)

Nëse nuk dini ende çfarë të bëni në darkë, në një ditë të diele si kjo e sotmja, pse mos shikoni një film?

Hidhini një sy listës së mëposhtme:

Advertisement

Personal Shopper

Aktorët që luajnë në këtë film: Kristen Stewart, Lars Eidinger, Sigrid Bouaziz, Anders Danielsen Gënjeshtra.

Maureen, një amerikane e re, vjen në Paris për të punuar si një shitëse personale dhe ndihmon zonjat e pasura të zgjedhin rrobat. Por Maureen nuk është shumë e interesuar për modën dhe luksin, pasi ajo është e zotëruar me idenë e komunikimit me njerëzit e vdekur, sepse ajo kohët e fundit humbi vëllanë e saj binjak, i cili i premtoi asaj se do t’i dërgonte një shenjë nga bota tjetër. Jeta e vajzës ndryshon papritur kur një i huaj misterioz fillon ta shkruajë.

Ky është një film kompleks dhe i thellë i cili kombinon disa zhanre të gjitha në të njëjtën kohë.

The Invisible Guest

Aktorët që luajnë në këtë film: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado, Barbara Lennie.

Adrian, një biznesmen, zgjohet në një dhomë hoteli me të dashurën e tij të vdekur nga ana e tij. Ai deklaron se është i pafajshëm dhe për këtë arsye ai është i lejuar të punësojë Virginia Goodman, një specialiste e cila ndihmon në zgjidhjen e situatave edhe më të komplikuara. Adrian dhe Virginia do të duhet të gjejnë prova se ai nuk ishte fajtor për vrasjen.

Ky është një film i pazakontë me kthesa të rastësishme që mund të bëjnë që ju të ndjeheni sikur po e humbni atë ndonjëherë.

In the House

Yjet që luajnë në këtë film: Fabrice Luchini, Vincent Schmitt, Ernst Umhauer, Emmanuel Seigner

Claude është një djalë që ulet në tavolinën e fundit. Askush nuk e vë re, por ai i vë re të gjithë. Ai pëlqen të përgjojë dhe duke u bërë një mik i besuar i një familjeje të caktuar, ai fillon t’i shkruajë vëzhgimet e tij. Claude tregon shënimet e tij për një mësues që e mbështet atë, duke menduar se shënimet janë imagjinare. Por së shpejti, situata del nga dora.

Ky është një thriller i ashpër psikologjik me një fund të papritur.

April and the Extraordinary World

Aktorët që luajnë në këtë film: Marion Cotillard, Philippe Katerine, Jean Rochefort, Olivier Gourmet.

Është viti 1941. Franca është në gjumë në shekullin e nëntëmbëdhjetë, qeverisur nga Napoleoni V, ku shkencëtarët zhduken misteriozisht dhe energjia ende nuk është shpikur. Kur Avril ishte një vajzë e vogël, prindërit e saj u përpoqën të zhvillonin eliksirin e pavdekësisë, por nuk mundën ta përfundonin punën e tyre, sepse ata gjithashtu u zhdukën. Vajza është rritur dhe përpiqet të krijojë eliksirin nga vetja.

Unbreakable

Aktorët që luajnë në këtë film: Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Robin Wright, Spencer Treat Clark.

David Dunn nuk është vetëm i vetmi mbijetues i një tragjedie të tmerrshme që vrau 131 njerëz, por ai gjithashtu nuk ka një gërvishtje të vetme në trup. Vetëm një person e di arsyen e vërtetë të aksidentit dhe emri i tij është Elijah Price, i quajtur Z. Glass sepse kockat e tij thyhen edhe nga presioni më i lehtë.

Ky është një film shumë i ngadalshëm me një stil të pazakontë fotografish që tregon se superheronjtë janë njerëz të thjeshtë, të cilët madje nuk mund të dyshojnë për superfuqitë e tyre.

Focus

Aktorët që luajnë në këtë film: Will Smith, Margot Robbie, Rodrigo Santoro, Gerald McRaney.

Ky është një tregim për një vajzë shumë të suksesshme dhe një artisti amator, Jess. Nicky dhe Jess bëhen romantikisht të përfshirë, dhe me profesionin e Nickyt i cili është një gënjeshtar dhe mashtrues, ajo e kupton se mashtrimi dhe dashuria janë gjëra që nuk shkojnë së bashku. Ata u ndanë, vetëm për të parë njëri-tjetrin tri vjet më vonë. Çfarë do të bëhej me ta? A do të jenë përsëri të dashuruar apo armiq?

Ky është një film qesharak me kthesa të paparashikueshme në komplot, me makinë, dhe humor të mrekullueshëm.

The Imposter

Aktorët që luajnë në këtë film: Adam O’Brian, Nicholas Barclay, Carey Gibson, Frédéric Bourdin.

Një djalë i cili ka qenë i zhdukur për tri vjet është gjetur papritmas në Spanjë. Familja e tij nga Teksasi është e lumtur, por ata janë të hutuar se flokët dhe sytë e djalit janë të një ngjyre tjetër, ai flet me një theks dhe nuk njeh asnjeri. Ai është në të vërtetë një mashtrues i shkëlqyer, i cili ka ndryshuar personalitetin e tij 39 herë. Një agjent i FBI-së dhe një agjent privat përpiqen të ekspozojnë mashtruesin, por ata përfundojnë zbulojnë sekrete edhe më të errëta.

Filmi do t’ju mbajë pezull deri në fund.

Stonehearst Asylum

Aktorët që luajnë në këtë film: Kate Beckinsale, Jim Sturgess, David Thewlis, Brendan Gleeson.

Një i ri, Dr. Edward arrin në emërimin e tij të ri në një azil. Ai bëhet i dëshpëruar me Eliza Graves, një nga pacientët që është në klinikë për shkak të tentativës së vrasjes së burrit të saj që e ka keqpërdorur. Edward është i tronditur për të parë metodat që Dr Lamb, drejtori i klinikës, përdor për ta drejtuar këtë azil. Edward shpejt e kupton se këto metoda nuk janë gjërat më të çuditshme që ndodhin në këtë vend të tmerrshëm.

Unknown

Aktorët që luajnë në këtë film: Jim Caviezel, Greg Kinnear, Bridget Moynahan, Joe Pantoliano.

Pesë burra zgjohen në një depo të mbyllur: njëri prej tyre plagoset për vdekje dhe prangoset në një tub, tjetri ka një hundë të thyer, i treti është i lidhur, dhe dy të tjerët duket se janë në rregull me vetëm disa gërvishtje dhe plagë . Të gjithë ata nuk kanë kujtesë se kush janë ata. Njerëzit gjejnë një gazetë në tavolinë, e cila thotë se u rrëmbyen dy biznesmenë. Pra, duket se disa prej tyre janë kriminelë dhe të tjerët janë viktima. Kush është kush?

Ky është një film i cili do të bëjë që ju të përpiqeni të kuptoni se cilët janë djemtë e mirë.

A History of Violence

Aktorët që luajnë në këtë film: Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris, William Hurt.

Dy banditë vijnë në një qytet të vogël provincial. Ata vijnë në një restorant për ta vjedhur atë, por pronari Tom, një njeri i butë i familjes, i vret dhe bëhet hero lokal. Ditën tjetër, burrat misteriozë vijnë në qytet dhe ata e quajnë Tomin me emrin Joey dhe e pyesin për Filadelfian. Gruaja dhe fëmijët e tij fillojnë të dyshojnë nëse ata vërtet e njohin njeriun i cili është bashkëshorti dhe babai i përsosur.