Selena Gomez zbulon frikën e saj më të madhe: Mund të mos jem në gjendje të bëhem nënë për shkak të çrregullimit bipolar!

Aktorja dhe këngëtarja, Selena Gomez ka folur hapur për shpresat e saj që një ditë të bëhet nënë.

Në një intervistë me Rolling Stone për kopertinën e fundit të botimit, këngëtarja, 30 vjeçe, u shpreh se si do të dëshironte të bëhej prind diku në të ardhmen dhe pse kjo mund të ishte një detyrë e vështirë.

Advertisement

Gomez tha për median se një herë kishte vizituar një mikeshë që po përpiqej të mbetej shtatzënë. Pas kohës së tyre së bashku, ajo kujtoi se kishte qarë në makinën e saj dhe duke menduar për faktin se dy ilaçet që po merr për çrregullimin e saj bipolar ka të ngjarë të bëjnë që ajo të mos jetë në gjendje të ketë fëmijë.

“Kjo është një gjë shumë e madhe, e madhe dhe e pranishme në jetën time”, tha Gomez për median, përpara se të theksonte se shpreson se do të bëhet nënë me mjete të tjera në vitet në vijim.

Sipas artikullit të rishikuar i mjekutnga WebMD, medikamentet e çrregullimit bipolar kanë potencialin të shkaktojnë probleme të lindjes, duke përfshirë defekte të tubit nervor, defekte të zemrës, si dhe vonesa në zhvillim ose probleme në sjellje.

Megjithatë, disa mjekë rekomandojnë që të mos merrni ilaçe të tilla gjatë lindjes, pasi simptomat bipolare mund të përkeqësohen gjatë shtatzënisë.

Diku tjetër në intervistë, Gomez detajoi një episod të psikozës që pësoi në vitin 2018. Duke vënë në dukje se nuk mban mend shumë nga periudha kohore, ajo shpjegoi se kaloi disa muaj në trajtim ndërsa përjetoi paranojë dhe vështirësi për t’u besuar njerëzve përreth saj. Miqtë e muzikantes “Rare” kishin vështirësi ta njihnin atë në atë kohë dhe nëna e saj mësoi për të gjithë situatën përmes TMZ, sipas RS.

Psikoza mund të zgjasë për një kohë të paparashikueshme, tha Gomez, e cila ngadalë por me siguri e ndjeu veten “duke dalë nga psikoza” përpara se të diagnostikohej me çrregullim bipolar dhe të merrte disa ilaçe ndërsa mjekët përpiqeshin të gjenin një koktej të përshtatshëm.

Gomez, e cila ka qenë prej kohësh e hapur për betejat e saj me ankthin dhe depresionin, zbuloi diagnozën e saj bipolare në prill 2020 gjatë një episodi të shfaqje të Miley Cyrus, “Bright Minded”.

“Kohët e fundit shkova në një nga spitalet më të mira mendore në Amerikë, McLean Hospital, dhe diskutova se, pas vitesh që kalova shumë gjëra të ndryshme, kuptova se isha bipolare”, tha ajo në atë kohë.

Çrregullimi bipolar është një çrregullim mendor që “shkakton ndryshime të pazakonta në humor, energji, nivele aktiviteti, përqendrim dhe aftësi për të kryer detyrat e përditshme”, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor.

Gomez tani është gati të ndajë sinqerisht triumfet dhe pengesat e saj me shëndetin mendor në dokumentarin e ri, “Selena Gomez: My Mind & Me”.

Ylli I “Wizards of Waverly Place” edhe muaj më parë ndau planet e saj familjare në një episod të “Giving Back Generation”.

“Shpresoj të jem e martuar dhe të jem nënë”, tha ajo në gusht.