Nominimet e OSCARS 2019 publikohen. Ja cilët janë të nominuarit…

Akademia Amerikane e Filmave ka zbuluar listat e nominimeve për filmat, aktorët, aktoret dhe në përgjithësi realizimet më të mira në filma gjatë vitit që lamë pas.

Befasia e këtij viti është padyshim nominimi për çmimin kryesor i filmit të Marvel, Black Panther.

Advertisement

Gjithsej tetë filma janë në garë për të marrë statujën e artë si filmi më i mirë i viti, ku përveç Black Panther janë edhe filmat: “BlacKkKlansman”, “Bohemian Rhapsody”, “The Favourite”, “Green Book”, “Roma”, “A Star Is Born” dhe “Vice”.

Ajo që ia vlen të ceket është se këngëtarja Lady Gaga ka arritur të marrë nominimin e parë Oscar si aktorja më e mirë në rol kryesor, për paraqitjen fantastike në filmin ‘A star is born’.

Ceremonia e OSCARS 2019 do të mbahet më 24 shkurt.

Më poshtë keni listën e plotë të nominimeve: 

Filmi më i mirë

“Black Panther”, “BlacKkKlansman”, “Bohemian Rhapsody”, “The Favourite” ,“Green Book”, “Roma”, “A Star Is Born” “Vice”

Aktori më i mirë në rol kryesor

Christian Bale, “Vice” Bradley Cooper, “A Star Is Born” Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate” Rami Malek, “Bohemian Rhapsody” Viggo Mortensen, “Green Book”

Aktorja më e mirë në rol kryesor

Yalitza Aparicio, “Roma” Glenn Close, “The Wife” Olivia Colman, “The Favourite” Lady Gaga, “A Star Is Born” Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Aktori më i mirë në rol dytësor

Mahershala Ali, “Green Book” Adam Driver, “BlacKkKlansman” Sam Elliott, “A Star Is Born” Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?” Sam Rockwell, “Vice”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Amy Adams, “Vice” Marina de Tavira, “Roma” Regina King, “If Beale Street Could Talk” Emma Stone, “The Favourite” Rachel Weisz, “The Favourite”

Regjisori më i mirë

Spike Lee, “BlacKkKlansman” Pawel Pawlikowski, “Cold War” Yorgos Lanthimos, “The Favourite” Alfonso Cuarón, “Roma” Adam McKay, “Vice”

Fimi më i mirë i animuar

“Incredibles 2,” Brad Bird “Isle of Dogs,” Wes Anderson “Mirai,” Mamoru Hosoda “Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston “Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Skenari më i mirë i adaptuar

“The Ballad of Buster Scruggs,” Joel Coen , Ethan Coen “BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee “Can You Ever Forgive Me?,” Nicole Holofcener and Jeff Whitty “If Beale Street Could Talk,” Barry Jenkins “A Star Is Born,” Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Skenari më i mirë origjinal

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara “First Reformed,” Paul Schrader “Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly “Roma,” Alfonso Cuarón “Vice,” Adam McKay

Kinematografia më e mirë

“Cold War,” Lukasz Zal “The Favourite,” Robbie Ryan “Never Look Away,” Caleb Deschanel “Roma,” Alfonso Cuarón “A Star Is Born,” Matthew Libatique

Dokumentari më i mirë

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi “Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross “Minding the Gap,” Bing Liu “Of Fathers and Sons,” Talal Derki “RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Dokumentari më i mirë i shkurtër

“Black Sheep,” Ed Perkins “End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman “Lifeboat,” Skye Fitzgerald “A Night at the Garden,” Marshall Curry “Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Filmi më i mirë i metrazhit të shkurtër

“Detainment,” Vincent Lambe “Fauve,” Jeremy Comte “Marguerite,” Marianne Farley “Mother,” Rodrigo Sorogoyen “Skin,” Guy Nattiv

Filmi më i mirë i një gjuhe të huaj

“Capernaum” (Lebanon) “Cold War” (Poland) “Never Look Away” (Germany) “Roma” (Mexico) “Shoplifters” (Japan)

Editimi më i mirë

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown “Bohemian Rhapsody,” John Ottman “Green Book,” Patrick J. Don Vito “The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis “Vice,” Hank Corwin

Zërimi më i mirë

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker “Bohemian Rhapsody,” John Warhurst “First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan “A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl “Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Miksimi më i mirë i zërit

“Black Panther” “Bohemian Rhapsody” “First Man” “Roma” “A Star Is Born”

Muzika origjinale më e mirë

“BlacKkKlansman,” Terence Blanchard “Black Panther,” Ludwig Goransson “If Beale Street Could Talk,” Nicholas Britell “Isle of Dogs,” Alexandre Desplat “Mary Poppins Returns,” Marc Shaiman, Scott Wittman

Kënga më e mirë origjinale

“All The Stars” from “Black Panther” by Kendrick Lamar, SZA “I’ll Fight” from “RBG” by Diane Warren, Jennifer Hudson “The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” by Marc Shaiman, Scott Wittman “Shallow” from “A Star Is Born” by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs” by David Rawlings and Gillian Welch

Grimi dhe flokët

“Border” “Mary Queen of Scots” “Vice”

Kostumet më të mira

“The Ballad of Buster Scruggs,” Mary Zophres “Black Panther,” Ruth E. Carter “The Favourite,” Sandy Powell “Mary Poppins Returns,” Sandy Powell “Mary Queen of Scots,” Alexandra Byrne

Efektet vizuele

“Avengers: Infinity War” “Christopher Robin” “First Man” “Ready Player One” “Solo: A Star Wars Story”