Njihuni me disa trende mode të Princeshës Diana që mbeten ende të preferuara edhe sot!

Diana, Princesha e Uellsit ishte një anëtare e familjes mbretërore britanike. Ajo ishte gruaja e parë e mbretit Charles III dhe nëna e princit William dhe princit Harry.

Aktivizmi dhe magjepsja e saj e bënë atë një ikonë ndërkombëtare, e cila ka impakt të madh edhe sot e kësaj dite në botën e modelingut.

Advertisement

Stili i saj ishte i guximshëm dhe me siguri gjithçka ishte bërë me qëllim. Diana kishte aftësinë të vishte një fustan të mrekullueshëm balloje një natë dhe një pulovër të madhe dhe pantallona të shkurtra material elastik ditën tjetër.

Pamja e Diana-s frymëzoi stilistë të modës të klasit të lartë dhe ndikoi në tendencat e ardhshme të modës për dekadat e ardhshme.

Stili i saj gjatë viteve ’80-’90 arrin të mbahet ende gjallë nga persona me famë botërore, ku edhe pse kohët kanë ndryshuar, arrijnë të sjellin me profesionalizëm veshjet e saj plot ngjyra dhe të guximshme. Më poshtë do të listojmë disa prej këtyre trukeve që këto figura të mëdha përdorin për të ngjasuar si Princesha Diana:

1. Pulovrat

2. Pallto e kuqe

3. Perlat

4. Fustan i bardhë

5. Shpina e zbuluar

6. Kostumi në ngjyrë blu

7. Trupore me print leopardi

8. Fustani i ‘hakmarrjes’

Mini çanta prej sateni blu e Princeshë Dianës “Lady Dior” që ajo mbajti në Met Gala të vitit 1996 do të rihidhet në treg për një seri të kufizuar dhe e disponueshme ekskluzivisht në butikët e Dior.

Ajo u krijua posaçërisht për princeshën e ndjerë të Uellsit për ta mbajtur në paraqitjen e saj të vetme në Met Gala, e cila ishte me temë për të festuar ndikimin e Christian Dior mbi modën.