Nisin hetimet ndaj Mourinho!

Roma's head coach Jose Mourinho takes off his second place medal after receiving it at the end of the Europa League final soccer match between Sevilla and Roma, at the Puskas Arena in Budapest, Hungary, Wednesday, May 31, 2023. Sevilla defeated Roma 4-1 in a penalty shootout after the match ended tied 1-1. (AP Photo/Petr David Josek)

UEFA ka hapur një procedim disiplinor ndaj José Mourinhos, “për fyerje dhe gjuhë ofenduese ndaj një zyrtari të ndeshjes”.

Institucioni europian i futbollit i referohet incidentit në parkingun e stadiumit “Pushkash Arena” të Budapestit.

Advertisement

Hetimi ka të bëjë me finalen e Liges se Europës, të fituar 5-2 pas gjuajtjes së penalltive nga skuadra andaluziane.

Një hetim u hap edhe ndaj klubit verdhekuq për “sjellje jo korrekte të ekipit”, si edhe për “hedhje objektesh, ndezje fishekzjarresh, akte dëmtimi” nga tifozëria e saj.

Hetim ka nisur edhe ndaj Sevillas. Klubi andaluzian do të duhet të përgjigjet për “sjellje jo korrekte të skuadrës” dhe për “futjen në fushë, hedhjen e objekteve dhe ndezjen e fishekzjarreve nga ana e fansave.

UEFA reagoi edhe për agresonin ndaj arbitrit kryesor të finales Enthoni Tejlor, i cili u sulmua nga disa tifozë të Romës në aeroportine Budapestit.

Sipas institucionit europian të futbollit, dënohet me forcë sulmi i dhunshëm në drejtim të gjyqtarit.