Si shumë personazhe të famshëm edhe aktorja Natalie Portman ishte pjesë e marshimit të grave amerikane anti-Trump.

Aktorja 36-vjeçare, ka folur hapur gjatë fjalimi të saj, duke zbuluar se në moshën 13 vjeçare, pasi shkëlqeu në filmin e saj të parë, ajo përjetoi ‘terrorizëm seksual’ nga fansat dhe mediat që ndikuan mënyrën se si realizoi pjesën tjetër të karrierës së saj.

Advertisement

Portman ndau përvojën traumatike të shtunën duke folur me një turmë me mijëra gra në Los Anxhelos.

Aktorja fituese e Oskarit shpjegoi se ajo ishte 12 vjeç kur bëri filmin e saj të parë, “Leon: The Professional”, në të cilën ajo luajti një vajzë të vogël që u bëri mik një njeri me shpresë për hakmarrje ndaj vrasjes së prindërve të saj.

Filmi francez tërhoqi polemika për dykuptimësinë e tij morale, duke parë shumë karakterin Portman si një figurë “Lolite” dhe shumë prej tyre mbetën të pakëndshme në marrëdhëniet mes saj dhe vrasësit, të luajtur nga Jean Reno.

Në të vërtetë, shkrimtari dhe regjisori i filmit, Luc Besson ka pranuar se në skenarin fillestar të skenarit, çifti u dashurua, por ai ndryshoi mendje.

Kur filmi doli një vit më vonë, ajo tha se ishte e emocionuar të nxirrte punën e saj të parë.

‘Komentet për trupin tim filluan menjëherë pas kësaj, shikuesit e filmit folën për gjinjtë e mi në komente. Kuptova shumë shpejt, madje si një 13 vjeçare, që nëse doja të shprehesha seksualisht, do të ndihesha e pasigurt dhe se burrat do të ndiheshin të ligjshëm për të diskutuar dhe objektivizuar trupin tim’.

‘Në moshën 13 vjeç, mesazhi i kulturës sonë ishte i qartë për mua,’ tha Portman. “Ndjeva nevojën për të mbuluar trupin tim dhe për të penguar punën time për të dërguar mesazhin tim në botë që jam dikush i denjë për sigurinë dhe respektin”.

‘Përgjigjja ndaj shprehjes sime, nga komentet e vogla rreth trupit tim për deklarata më të qëllimshme, shërbeu për të kontrolluar sjelljen time nëpërmjet një mjedisi terrorizmi seksual’.

Portman ishte një nga dhjetëra të famshëm që morën pjesë në Marshimet e Grave rreth vendit të shtunën, përvjetorin e inaugurimit të Presidentit Donald Trump.

Scarlett Johansson, Eva Longoria, Lesley Ann Warren dhe Gay Harden u bashkuan me Portmanin në Los Anxhelos, ndërsa Jane Fonda, Chloe Moretz dhe Common marshuan në Park City, Utah dhe Amy Schumer, Padma Lakshmi dhe Amber Tamblyn dolën në rrugët e Nju Jorkut qytetit.

Ndërkohë që rrugët e pothuajse 50 shteteve të Amerikës u mbushën masivisht me femra marshuese për të drejtat e tyre, lajmi mbi marshimin e femrave u shpërnda nga shumica e mediave dhe portaleve mediatike më të rëndësishme amerikane, si “NBC”, “Huffington Post”, “Washington Post”, “ABC news” e shumë të tjera. Marshimi i 21 janarit u përket të gjitha femrave dhe jo vetëm femrave amerikane, na përket edhe neve, femrave shqiptare.

I mbajtur një ditë pas inaugurimit të presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, marshimi më 21 janar, dita kur hamendësohej të ishte një festim për ish-kandidaten Hillary Clinton që pretendohej të ishte fituese e garës elektorale për postin e presidentit, u kthye në një protestë paqësore kundër politikave që Donald Trump ka përfolur se do të ndjekë dhe janë interpretuar nga shumica si diskriminuese e të drejtave të femrave, duke përfshirë heqjen e të drejtës së abortit, heqjen e kontraceptivit që ndihmon në planifikimin familjar, gjithashtu politikave mohuese të ngrohjes globale, politikave ndaj emigrantëve politikë, që u vu në zbatim, si edhe shumë të tjera.

Këtë herë kauza më e fortë e marshimit ishin pikërisht ngacmimet dhe abuzimet seksuale të bëra për shumeë vjet në Holywood, por më në fund shumë femra morën guximin të flasin hapur rreth kësaj çështjeje për të cilën kanë heshtur për një kohë të gjatë. Kjo falë lëvizjeve “MeToo” dhe “Time’s Up” kundër ngacmimeve seksuale.