John Lennon na ndau

Ish-basisti i Beatles Paul McCartney deklaroi se kitaristi dhe këngëtari i atij grupi rok britanik, John Lennon, është përgjegjës për prishjen e tij. Në emisionin BBC, i cili do të transmetohet më 23 tetor, McCartney hodhi poshtë akuzat se ai ishte përgjegjës për shpërbërjen e Beatles. “Unë nuk jam personi që inkurajoi ndarjen. Jo jo jo. Xhoni hyri në dhomë një ditë dhe tha ‘Po largohem nga Beatles’. A është inkurajuese ndarja apo jo?” pyeti McCartney.

Ai shprehu keqardhje për ndarjen, duke deklaruar se grupi ishte ende duke krijuar “gjëra shumë të mira” në atë kohë. “Ishte grupi im, ishte puna ime, ishte jeta ime. Kështu që unë doja të vazhdoja punën, ” shtoi ai. Fansat e grupit legjendar rok kanë debatuar për një kohë të gjatë se kush është përgjegjës për shpërbërjen e tij, dhe shumë fajësojnë McCartney.

Advertisement

Ai deklaroi se dëshira e Lennon për t’u “liruar” ishte motori kryesor i ndarjes.