DEMI (21 prill – 21 maj)

2018 është një vit që nis me praninë e zgjatur të një ylli energjetik dhe luftarak, si Urani që ndodhet në shenjën tuaj. Një vit që do ta nisni me shpejtësi, për të arritur objektivat e paracaktuar dhe ato që prej kohësh keni dashur t’i realizoni. Mbështetja e Uranit është fat për iniciativat tuaja, që në fillim ishin kundërshtuar nga familjarët nga frika e një dështimi, raporton gazetadita.al.

Megjithatë do të dini të bindni ata që ju rrethojnë se nismat tuaja janë të vlefshme dhe pasqyrojnë projekte të studiuara mirë dhe se nuk do të mungojnë rezultatet e pritura. Kështu do të vlerësohet edhe një herë tjetër kuraja dhe krijimtaria juaj. Saturni që ndodhet në shenjën e Bricjapit lëshon rrezet e tij të forta në bërthamën familjare, duke ngritur polemika me të afërmit dhe eksponentët e moshuar rreth jush.

Mund të krijojë probleme lidhur me shtëpinë, apo më fqinjësinë. Edhe Jupiteri nuk është në anën tuaj. Ylli në kundërshti sjell shumë keqkuptime me partnerin, me bashkëpunëtorët në fushën profesionale dhe nuk është aspak i mirë për financat tuaja. Neptuni në sektorin e suksesit nuk inkurajon avancimet tuaja në karrierë.

DASHURIA

Duhet kujdes!

Dashuria gjatë 2018-ës do të jetë një shtyllë mbështetëse, në një kohë kur gjithçka tjetër mund të shfaqet e dobët dhe pak e përshtatshme për kënaqësitë që pret prej kohësh. Prania e Uranit në shenjën e Demit për muajt e parë të vitit dhe Afërdita pozitive që ju buzëqesh nga shenja e Akrepit ju lejon të përjetoni disa muaj me qetësi absolute. Megjithatë mbetet problemi i përhershëm, një xhelozi posesive që mund t’ju shtyjë drejt një sjelljeje të grindur me partnerin.

Konkretisht janë vetëm fantazma. Rivalët që mendon se sheh janë vetëm në mendjen tënde: Personi që keni pranë është më shumë se kurrë besnik.

Si Jupiteri dhe Neptuni sjellin një pranverë gjatë së cilës duhet të rishikoni sjelljen në raportin tuaj.

Një liri më e madhe ju lejon të dyve hapësira të reja që rinojnë raportin në çift. Vera do të jetë një stinë e mirë për dashurinë: Për ata që janë beqarë do të ketë shkëndija interesante të fillimit të një lidhjeje të papritur që krijojnë situata argëtuese, por që ju nga ana juaj do t’i shtoni edhe pak pasion.

Jupiteri ju fton ta konsideroni partnerin si një “dhuratë nga qielli”, një element thelbësor për ekuilibrin tuaj emocional. Prania e partnerit do ju japë siguri, ngrohtësi dhe një ndjenjë të madhe mbrojtjeje. Pra, ato që nevojiten për të transformuar një marrëdhënie në një histori të vërtetë dashurie.

PUNA

Mund t’i kapërceni vështirësitë

E kot të fshehim se puna në 2018-ën do të jetë një rrugëtim nëpër pengesa: Saturni në shenjën e Bricjapit, Jupiteri në shenjën e Akrepit dhe Neptuni tek Peshqit përcaktojnë situata ku ambiciet të shtyjnë përpara, por rrethanat qiellore nuk janë shumë bashkëpunuese për arritjen tuaj personale. Saturni pengon suksesin në ato situata profesionale ku doni të dilni në pah, si në planin social ashtu dhe në raportet me bashkëpunëtorët dhe ortakët.

Edhe Jupiteri ju pengon por aftësia juaj mund të bindë ata që ju rrethojnë  “me të mirë apo me të keq” që të vazhdoni me kauzën tuaj. Neptuni së fundi krijon keqkuptime  mes teje dhe atyre që kanë komandën në menaxhimin dhe ecurinë e punës, si dhe probleme në nismat që doni të ndërmerrni.

Urani në shenjën tuaj që prej 17 majit ju karikon me grintë dhe energji, por mund të humbni shpesh, apo shumë lehtë durimin dhe të bëni shumë gabime. Tregohuni diplomatikë dhe analizoni me dinakëri lëvizjet që duhet të bëni.

Dëshira për të arritur majat është e fortë, por situata familjare mund t’ju shpërqendrojë nga objektivi fillestar. Sikur të mos mjaftonte Jupiteri i keq mund të vendosë limite në financa, prandaj do ta keni të vështirë të përballoni shpenzime të reja lidhur me blerjen e ndonjë makine apo instrumenteve të nevojshëm për të shpejtuar aktivitetin tuaj.

PARATË

Më mirë të shpenzoni, apo akumuloni?

Energjia me të cilën nis 2018-ën është dëshmia e qartë e vullnetit të për të dalë nga gjendja ekonomike e limituar dhe për të përdorur paratë për të përmbushur plotësisht kërkesat tuaja duke mbajtur lartë nivelin e jetesës.

Natyrisht lind pyetja: “Të shpenzosh qindarkat pa e vrarë shumë mendjen, apo të kurseni dhe të investoni?” Mes dy hipotezave me siguri jeni për të parën.

SHËNDETI

Nisni me këmbën e mbarë

Niseni me grintën e nevojshme për t’i dhënë trupit tuaj shëndet dhe harmoni, që në disa momente do të evidentohet më së miri: Yjet zgjojnë energjinë dhe vendosmërinë e duhur për të arritur qëllimet. Mos u mundni nga dembelizmi dhe ruani zakonin e shëndetshëm të të bërit sport, deri tani jeni sjellë mirë me fizikun tuaj. Pra lëvizje dhe ushtrime fizike me një ushqyerje të shëndetshme dhe të rregullt, janë sekreti për të arritur format që dëshironi dhe për të evituar problemet me mëlçinë.