Golden Globes shpall fituesit

Lista e fituesve në Golden Globes 2022 nuk ishte e shkurtër, pavarësisht ceremonisë si e tillë.

Jason Sudeikis, Andrew Garfield dhe Jean Smart ishin ndër aktorët e famshëm që u nderuan gjatë një ceremonie që nuk kishte audiencë dhe as që u transmetua në televizion, mes një sërë polemikash.

Advertisement

Sudeikis fitoi si aktori më i mirë në një serial muzikor ose komedi për performancën e tij në “Ted Lasso”, ndërsa Smart, i cili luan një stil komik të dekoruar në “Hacks”, fitoi aktoren më të mirë në një shfaqje muzikore ose komedie.

“Hacks” u shpall gjithashtu seriali më i mirë muzikor apo komedi.

Jeremy Strong fitoi aktorin më të mirë në një seri dramatike dhe Sarah Snook fitoi aktoren më të mirë të një roli dytësor në një serial, miniserial ose film televiziv për interpretimet e tyre në “Succession”, një shfaqje satirike për një familje që lufton për kontrollin e kompanisë së saj.

Dhe Kate Winslet, e cila luajti si detektive në dramën e krimit “Mare of Easttown”, fitoi aktoren më të mirë në një miniserial apo film televiziv.

Nga ana e filmit, Garfield fitoi aktorin më të mirë në një film muzikor ose komedi për interpretimin e tij si shkrimtari i “Rent” Jonathan Larson në “Tick, Tick … Boom!”

Ariana DeBose, e cila luajti Anita në adaptimin e Steven Spielberg të muzikalit “West Side Story”, fitoi aktoren më të mirë në rol dytësor, ndërsa “Encanto” e Disney, për një familje magjike në Kolumbi, mori nderin për filmin më të mirë të animuar.

NBC vendosi të mos transmetonte shfaqjen e çmimeve këtë vit për shkak të polemikave.
“Belfast”, i cili u shkrua dhe u drejtua nga Kenneth Branagh, fitoi si skenari më i mirë.
“Succession”, ndërkohë, kryesoi të gjitha serialet me pesë nominime.