Dua Lipa shkëlqen në Glastonbury, më shumë se një spektakël i thjeshtë pop.

Angli – Dua Lipa, ylli i popit, u ngjit si kryesuese për herë të herë të parë në skenën e Glastonbury me një interpretim ambicioz dhe dinamike që ishte e mbushur me goditje nga fillimi në fund.

Ajo u ngjit në skenën e Piramidës pak pas orës 22:00, duke e hapur me një seri të përsosur prej pesë këngësh: Training Season, One Kiss, Illusion, Break My Heart dhe Levitating.

Advertisement

Secila kishte koreografinë që të lindte pa frymë të një shfaqjeje çmimesh – dhe ritmi nuk u ndal gjatë gjithë natës.

Ajo luajti 15 hitet më të mira të 40, duke përfshirë Don’t Start Noë, Physical dhe Neë Rules, si dhe bashkëpunimet e saj me Elton John (Cold Heart) dhe Mark Ronson (Electricity).

Çuditërisht, megjithatë, ajo zgjodhi të mos luante muzikën e saj të Barbie Smash Dance The Night, e cila u dha në një video interval gjatë njërit prej pesë ndryshimeve të kostumeve të saj.

Mezo-sopranoja e saj e rreptë shpoi pastër ajrin e ngrohtë të Somerset, veçanërisht në baladën dramatike Happy For You dhe Hudin që mbylli kuadrin.

28-vjeçarja madje nderoi Shakespear’s Sister, një nga kryesueset e para femërore të Glastonbury në vitin 1992, e veshur me një bluzë që mbante kopertinën e albumit Hormonally Yours.

Në skenë, ajo foli vazhdimisht për mënyrën se si e kishte manifestuar pikërisht këtë moment, pasi kishte ëndërruar të ishte titullare e Glastonbury para se të regjistronte albumin e saj të parë.

E kam shkruar këtë moment dhe e kam uruar, e kam ëndërruar dhe kam punuar kaq shumë”, i tha ajo njerëzve.

Ajo kujtoi një nga koncertet e saj të para, duke luajtur me 10 persona të cilët “erdhën vetëm sepse ne u ofruam të pinin falas” – dhe dukej e tronditur nga sa shumë ishte rritur ai audiencë.

Pothuajse 100,000 njerëz e ndoqën interpretimin e saj, me fansat që shtriheshin deri në Roëmead, një zonë që dikur ishte e rezervuar për kampistët, por që është hapur në vitin 2024 për të lejuar turma më të mëdha në skenën e Piramidës.

Unë e vogël do të isha vetëm pranë vetes tani” tha Lipa.

Asnjë këngë nuk mbeti pa lustrim, asnjë vokal i paharmonizuar. Dua goditi çdo shenjë me saktësinë e dikujt që kishte vite që po ndërtonte drejt këtij momenti.

Por nëse kjo e bën atë të tingëllojë klinike dhe sterile, nuk ishte kështu.

Merrni momentin që ajo vrapoi te barrierat për t’u bashkuar me njerëzit kur ata këndonin së bashku me të hitin e saj të hershëm Be The One.

Nuk ishte krejtësisht spontane, por gëzimi në fytyrën e yllit ndërsa ajo u ngjit në gardh dhe qëndroi ballë për ballë me fansat e saj ishte i vërtetë.

Festivali Glastonbury që mbahet në Worthy Farm, Pilton, Somerset është festivali më i madh i muzikës dhe arteve interpretuese në fushë të gjelbër në botë.
Arkivi tregon sesi Festivali është zhvilluar në mënyrë eksponenciale gjatë 50 viteve të fundit për t’u bërë fenomeni kulturor global që është sot.
Glastonbury ka një traditë të gjatë për të qenë “Ishulli i Avalon” ku mbreti Arthur shkoi pas betejës së tij të fundit.