Brit Awards, kush kryesoi në listën e fituesve

Mbrëmjen e djeshme u mbajt nata e ndarjes së çmimeve Brit 2021. Festa e madhe e muzikës britanike ishte e mbushur me argëtim dhe surpriza.

Komediani britanik Jack Whitehall prezantoi mbrëmjen, ndërsa shqiptarja Dua Lipa rrëmbeu dy çmime, atë të Femrës Britanike dhe çmimin e Albumit Britanik. Listën e plotë të fituesve e gjeni më poshtë.

Advertisement

MASHKULLI BRITANIK

AJ Tracey

Headie One

J Hus — *FITUES

Joel Corry

Youngblud

FEMRA BRITANIKE

Arlo Parks

Celeste

Dua Lipa — *FITUESE

Jessie Ware

Lianne La Havas

GRUPI BRITANIK

Bicep

Biffy Clyro

Little Mix — *FITUESE

The 1975

Young T & Bugsey

BREAKTHROUGH

Arlo Parks — *FITUES

Bicep

Celeste

Joel Corry

Young T & Bugsey

ALBUMI BRITANIK

Arlo Parks, “Collapsed In Sunbeams”

Celeste, “Not Your Muse”

Dua Lipa, “Future Nostalgia” — *FITUESE

J Hus, “Big Conspiracy”

Jessie Ware, “What’s Your Pleasure?”

FEMRA NDËRKOMBËTARE

Ariana Grande

Billie Eilish — *FITUESE

Cardi B

Miley Cyrus

Taylor Swift

MASHKULLI NDËRKOMBËTAR

Bruce Springsteen

Burna Boy

Childish Gambino

Tame Impala

The Weeknd — *FITUES

GRUPI  NDËRKOMBËTAR

BTS

Fontaines D.C.

Foo Fighters

Haim — *FITUES

Run The Jewels

KËNGA BRITANIKE

“Rain,” AJ Tracey and Aitch feat. Tay Keith

“Don’t Need Love,” 220 Kid and Gracey

“Physical,” Dua Lipa

“Head & Heart,” Joel Corry feat. MNEK

“Watermelon Sugar,” Harry Styles — *FITUES

“Ain’t It Different,” Headie One feat. AJ Tracey and Stormzy

“Lighter,” Nathan Dawe feat. KSI

“Secrets,” Regard and Raye

“Rover,” S1mba feat. DTG

“Don’t Rush,” Young T & Bugsey feat. Headie One