Brit Awards 2022: Lista e plotë e fituesve

Eventi i Brit Awards 2022, ishte një natë e madhe veçanërisht për Adele! Përtej performancës së saj dhe faktit që fitoi 3 çmime të rëndësishme, emri i Adele ishte ai më i përmenduri gjatë eventit.

Ajo dhe Ed Sheeran kryesonin në listën e çmimeve Brit 2022 mes shumë të tjerëve, me 4 nominime secili. Listën e plotë të fituesëve në kategoritë kryesore të çmimeve, e gjeni në vijim.

Advertisement

Artisti e vitit

Adele *Fituesja

Dave

Ed Sheeran

Little Simz

Sam Fender

Coldplay

D-Block Europe

Little Mix

London Grammar

Wolf Alice

Çmimin “Ylli në rritje”

Holly Humberstone *Fituesi

Bree Runway

Lola Young

Kënga e vitit

A1 & J1, “Latest Trends”

Adele, “Easy on Me” *Fituesi

Anne-Marie/KSI/Digital Farm Animals, “Don’t Play Asylum”

Becky Hill & David Guetta, “Remember”

Central Cee, “Obsessed With You”

Dave featuring Stormzy, “Clash”

Ed Sheeran, “Bad Habits”

Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart (Pnau Mix)”

Glass Animals, “Heat Waves”

Joel Corry, Raye, David Guetta, “Bed”

KSI, “Holiday”

Nathan Evans, 220Kid, Billen Ted, “Wellerman”

Riton X Nightcraëlers feat. Mufasa & Hypeman, “Friday”

Tion Wayne & Russ Millions, “Body”

Tom Grennan, “Little Bit of Love”

Artisti i ri më i mirë

Central Cee

Griff

Joy Crookes

Little Simz *Fituesi

Self Esteem

Albumi i vitit

Adele, “30” *Fituesi

Dave, “We’re All Alone in This Together”

Ed Sheeran, “=”

Little Simz, “Sometimes I Might Be Introvert”

Sam Fender, “Seventeen Going Under”

Rock, alternative

Coldplay

Glass Animals

Sam Fender *Fituesi

Tom Grennan

Wolf Alice

Hip-hop, rap

AJ Tracey

Central Cee

Dave *Fituesi

Ghetts

Little Simz

Dance

Becky Hill *Fituesi

Calvin Harris

Fred Again

Joel Corry

Raye

Pop, R&B

Adele

Dua Lipa *Fituesi

Ed Sheeran

Griff

Joy Crookes

Artisti më i mirë ndërkombëtar

Billie Eilish *Fituesi

Doja Cat

Lil Nas X

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

Grupi më i mirë ndërkombëtar

ABBA

BTS

Måneskin

Silk Sonic *Fituesi

The War on Drugs

Grupi më i mirë

Coldplay

D-Block Europe

Little Mix

London Grammar

Wolf Alice *Fituesi

Kënga më e mirë ndërkombëtare e vitit

ATB, Topic, A7S, “Your Love (9PM)”

Billie Eilish, “Happier Than Ever”

Ckay, “Love Nëantiti (Ah Ah Ah)”

Doja Cat featuring SZA, “Kiss Me More”

Drake featuring Lil Baby, “Girls Want Girls”

Galantis, Guetta, Little Mix, “Heartbreak Anthem”

Jonasu, “Black Magic”

The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”

Lil Nas X, “Montero (Call Me By Your Name)”

Lil Tjay & 6lack, “Calling My Phone”

Måneskin, “I Wanna Be Your Slave”

Olivia Rodrigo, “Good 4 U” *Fituesi

Polo G, “Rapstar”

Tiësto, “The Business”

The Weeknd, “Save Your Tears”

Burimi: CNN