Beyonce thyen rekordin në Grammy!

Superylli i popit, Beyonce, ka thyer rekordin për më shumë fitore në karrierë në çmimet Grammy.

Beyonce mori katër çmime Grammy, duke përfshirë albumin më të mirë të kërcimit/Elektronik për Rilindjen, duke e çuar numrin e fitoreve në karrierën së saj në 32, duke tejkaluar 31 çmimet e fituara nga dirigjenti i ndjerë klasik Georg Solti.

Advertisement

“Po përpiqem të mos jem shumë emocional. Po mundohem vetëm ta pranoj këtë natë”, tha Beyonce në ceremoninë e së dielës. “Dua të falënderoj Zotin që më ka mbrojtur. Faleminderit Zot.”

41-vjeçarja i kushtoi një nderim të veçantë komunitetit queer, të cilit i vlerësoi me shpikjen e zhanrit që ajo festoi në rekordin e saj historikisht që i bën homazh pionierëve të funk, soul, rap, house dhe disko.

Styles, i cili bëri emër me grupin One Direction, fitoi çmimin Grammy për albumin e tij të tretë Harry’s House, i cili gjithashtu i siguroi atij albumin më të mirë vokal pop.

“Kjo nuk u ndodh shumë shpesh njerëzve si unë, dhe kjo është shumë bukur,” tha ai ndërsa merrte Grammy.

Ai performoi këngën e tij As It was gjatë ceremonisë, i zbukuruar nga koka te këmbët në ngjyrë argjendi.

Lizzo mori çmimin Grammy për Regjistrimin e Vitit – çmimin që nderon performancën e përgjithshme të një kënge – për këngën e saj About Damn Time, duke mposhtur një fushë të mbushur me njerëz që përfshinte Beyonce dhe Adele.

“Ne jemi në thelb mirë,” tha ajo mes lotësh në një fjalim që e ngriti audiencën në këmbë. “Dhe kushdo në shtëpi që ndihet i keqkuptuar ose nga jashtë shikon brenda, si unë, thjesht qëndroni besnik ndaj vetes.”

“Të premtoj, do të gjesh njerëz, do të tërheqësh njerëz në jetën tënde që të besojnë dhe të mbështesin.”

Shfaqja u transmetua drejtpërdrejt në rrjetin CBS dhe shërbimin e transmetimit Paramount+.

Nderuesit u zgjodhën nga rreth 11,000 anëtarë të Akademisë së Regjistrimit, e cila është përballur me ankesa se nuk i ka dhënë njohjen e duhur talentit të zi.

Organizata ka punuar për të diversifikuar anëtarësimin e saj në vitet e fundit.