‘AMA Awards 2019’ | lista e plotë e fituesve

Mbrëmjen që lamë pas u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve “American Music Awards” ku këngëtarja Taylor Swift ishte kryefjala e mbrëmjes.

Jo vetëm dhuroi për publikun një performancë elektrizuese në skenë, por gjithashtu këngëtarja arriti të fitojë 6 çmime  në këtë event.

Advertisement

Gjithashtu ajo është nderuar me çmimin “Artistja e Dekadës”, çmim i cili ishte paralajmëruar më herët për të. Pas saj me 3 çmime të fituara u renditën BTS dhe Khalid.

Lista e plotë e fituesve të AMA Awards 2019

Artisti i Vitit

Taylor Swift

Artisti i ri i vitit

Billie Eilish

Bashkëpunimi i Vitit

Shaën Mendes and Camila Cabello, “Señorita”

Turi i Vitit

BTS

Artisti i preferuar në rrjete sociale

BTS

Artisti më i mirë pop/rock

Khalid

Artisja më e mirë pop/rock

Taylor Swift

Grupi më i mirë Pop/Rock

BTS

Albumi më i mirë Pop/Rock

Taylor Swift, “Lover”

Kënga më e mirë  Pop/Rock

Halsey, “Without Me”

Artisti më i mirë mashkull në rrymën kantri

Kane Brown

Artistja më e mirë në rrymën kantri

Carrie Underwood

Grupi më i mirë kantri

Dan + Shay

Albumi më i mirë kantri

Carrie Underëood, “Cry Pretty”

Kënga më e mirë kantri

Dan + Shay, “Speechless” –

Artisti më i mirë Rap/Hip-Hop

Cardi B

Albumi më i mirë Rap/Hip-Hop

Post Malone, “Hollyëood’s Bleeding”

Kënga më e mirë Rap/Hip-Hop

Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus, “Old Toën Road”

Artisti më i mirë — Soul/R&B

Bruno Mars

Artistja më e mirë — Soul/R&B

Beyoncé –

Albumi më i mirë — Soul/R&B

Khalid, Free “Spirit”

Kënga më e mirë Soul/R&B

Khalid, “Talk”

Artisti më mirë – Alternative Rock

Billie Eilish

Artisti më i mirë – Adult Contemporary

Taylor Swift

Artisti më i mirë — Latin

J Balvin

Kolona zanore më e mirë

“Bohemian Rhapsody” by Queen

/Opinion/