2% e pasurisë së Musk mund t’i japë fund urisë në botë, thotë kreu i Programit Botëror të Ushqimit

Një grup i vogël individësh jashtëzakonisht të pasur mund të ndihmojë në zgjidhjen e krizës së urisë në botë me vetëm një shifër të vogël të vlerës së pasurisë neto, thotë drejtori i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara (WFP).

Miliarderët duhet “të ngrihen tani në të njëjtën kohë”, tha kreu i WFP, David Beasley, në një intervistë për CNN, duke përmendur veçanërisht dy njerëzit më të pasur në botë, Jeff Bezos dhe Elon Musk.

Advertisement

2% e pasurisë së Musk mund t’i japë fund urisë në

“6 miliardë dollarë për të ndihmuar 42 milionë njerëz që fjalë për fjalë do të vdesin nëse nuk i ndihmojmë. Nuk është e komplikuar,” shtoi ai.

Drejtori ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk, ka një vlerë neto prej afro 289 miliardë dollarë, sipas Bloomberg, që do të thotë se Beasley po kërkon vetëm 2% të pasurisë së tij. Vlera neto e miliarderëve amerikanë pothuajse është dyfishuar që nga fillimi i pandemisë.

Pas disa krizave, si ndryshimi i klimës dhe pandemia e Covid-19, do të thotë që shumë kombe “po trokasin në derën e urisë,” tha Beasley.

2% e pasurisë së Musk mund t’i japë fund urisë në

Gjysma e popullsisë së Afganistanit, 22.8 milionë njerëz, përballet me një krizë akute urie, sipas një raporti të WFP të publikuar të hënën, ku 3.2 milionë fëmijë nën moshën pesë vjeç janë në rrezik.

Një seri raportesh nga administrata Biden lëshuan një paralajmërim të ashpër javën e kaluar: Efektet e ndryshimit të klimës do të jenë të gjera dhe do të përbëjnë probleme për çdo qeveri.

Vitin e kaluar, Programi Botëror i Ushqimit mori çmimin Nobel për Paqen “për përpjekjet për të luftuar urinë, kontributin në përmirësimin e kushteve për paqe në zonat e prekura nga konfliktet dhe veprimin si një forcë lëvizëse në përpjekjet për të parandaluar urinë si një armë lufte dhe konflikti”