I keni parë, i keni stërparë, por me siguri nuk i keni ditur sekret që fshihen pas këtyre filmave të famshëm.

E nisim nga:

Advertisement

No Country for Old Men / Married…with Children

 

E njëjta faqe gazete është shfaqur në ekranet tona për 40 vjet. Ju mund ta shihni atë në “Married…with Children”, i cili u transmetua fillimisht në vitin 1987 dhe më pas në filmin e vitit 2007 “No Country for Old Men”.

The Godfather

 

Shumë nga ata që morën pjesë në skenën e të shtënave ndaj turmës në dasmën e Don Corleone në “The Godfather” ishin me të vërtetë gangsterë dhe të afërm të tyre. Ky ishte një nga filmat e parë që shkëlqeu në botën e klaneve të mafias amerikane.

The Silence of the Lambs

 

Anthony Hopkins, i cili fitoi një Oskar për rolin e tij në ” The silence of the lambs”, shfaqet në ekran gjatë filmit për vetëm 16 minuta.

The Devil’s Advocate

 

Ndeshja e boksit që shikonte Al Pacino dhe Keanu Reeves gjatë këtij filmi ishte e vërtetë. Ndeshja zhvillohej për titullin kampion bote. Në të luajti Roy Jones, Jr dhe u zhvillua në Nju Jork më 4 tetor 1996. Jones fitoi ndaj Bryant Brannon në raundin e dytë.

Police Academy

 

Pas publikimit të “Police Academy”, emri “Tackleberry” u bë i përhapur. Në SHBA, agjencitë e zbatimit të ligjit e përdorin termin për të përshkruar punonjësit që duan të marrin pjesë në luftimet me armë, ose që i përdorin armët në rastin e parë që u jepet mundësia.

Forrest Gump

 

Siç dihet, “Forrest Gump” fillon gjatë fëmijërisë së heroit. Gjatë rrjedhës së filmit, ne e shohim atë si një fëmijë, një adoleshent dhe një të rritur. Në fillim të çdo faze të re të filmit, e shohim atë të veshur me një këmishë me ngjyrë të kaltër. Djali i Forrest është veshur me të njëjtën këmishë edhe në fund të filmit.

Friends

 

Një tifoz i flaktë i serialit ka llogaritur se gjatë dhjetë sezoneve transmetim, Joey ka grumbulluar gjithsej 119,760 dollarë borxh ndaj Chandler.

The Shining / Toy Story

 

Qilimi para dhomës së Sid në filmin e animuar “Toy Story” është saktësisht i njëjtë me qilimin në një nga korridoret e hotelit në “The Shining”. Është korridori i njëjtë përgjatë të cilit Jack Nicholson përpiqet të vrasë gruan dhe djalin e tij me një sëpatë.

Posteri i The Silence of the Lambs

 

Gjithkush e di se në posterin për “The Silence of the Lambs” ka një flutur me një kafkë të paraqitur në shpinë. Por pak njerëz kanë vënë re ndonjëherë se kjo kafkë vetë përbëhet nga imazhet e së paku gjashtë grave të zhveshura.

Titanic

 

Portreti i famshëm i Rose që Jack bën në “Titanic” është bërë nga James Cameron.

Scream / The Scream nga Edvard Munch

 

Filmi i famshëm horror “Scream” i detyrohet për emrin e tij pikturës me të njëjtin emër, nga Edvard Munch. Për më tepër, maska ​​që vrasësit veshin janë pothuajse një kopje e saktë e figurës në pikturën e famshme.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

 

Pacientët e vërtetë me të meta mendore që jetonin në një spital psikiatrik u përdorën për skena të caktuara në “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”