Tritol shtëpisë së shefit të Krimeve në Shkodër!

Një sasi lënde plasëse ka shpërthyer orët e para të mëngjesit të sotëm përpara banesës së shefit të Krimeve në Shkodër. Policia bën me dije se ngjarja ka ndodhur në lagjen Dobraç ku për pasojë banesa e Pëllumb Shpatit ka pësuar dëme si dhe automjeti i tij.

Siç raporton gazetarja e Klan News, Emi Kalaja, brenda banesës jetonin 3 familje me 17 pjesëtarë në total. Si autorët, ashtu sikurse shkaqet për këtë ngjarje nuk dihen. Grupi hetimor ka nisur punën për zbardhjen e saj.

Advertisement

“Rreth orës 03:50, në lagjen Dobraç, ka shpërthyer një sasi lënde plasëse, përpara banesës së shtetasit P. Sh., me detyrë shef i Seksionit për Hetimin e Krimeve, në Komisariatin e Policisë Shkodër. Si pasojë janë shkaktuar dëmtime të lehta në banesën e tij, si dhe është dëmtuar automjeti i tij. Grupi i posaçëm hetimor i ngritur për zbardhjen e kësaj ngjarjeje, nga veprimet e para hetimore, ka siguruar prova që do të çojnë në identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve. Nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër, vijon puna për zbardhjen e rrethanave të kësaj ngjarjeje“, thuhet në njoftimin e policisë.

Ndërkohë, në një prononcim për gazetarët babai i Pëllumb Shpatit, Gjergj Shpati, tregoi se shpërthimi ishte tejet i fortë dhe se dëmet janë të shumta. Megjithatë fatmirësisht nga ngjarja nuk ka persona të lënduar. Gjergj Shpati thotë se nuk ka konflikte me njeri, ndaj dhe dyshimin kryesor e ka që ngjarja të ketë ardhur për shkak të detyrës që mban djali i tij.

Gjergj Shpati: Rreth orës 04:00 kam qenë në gjumë kam dëgjuar krisma. Kur kam dalë, kam parë gjithçka të shkatërruar.

Sa veta ishit në shtëpi?

Gjergj Shpati: Po 17 vetë, nga këtu (kati parë) e deri në kat të 3. 3 familje.

Ishte i fuqishëm?

Gjergj Shpati: I fuqishëm, e shihni vetë.

Çfarë dëmesh keni?

Gjergj Shpati: Dëme në dritare, dyer, fasada, makina, në avlli etj.

Keni parë njeri? Dini gjë nga ju ka ardhur?

Gjergj Shpati: Po ku i pamë ne, s’na priti kush këtu.

Pse mendon se ka ardhur kjo ngjarje?

Gjergj Shpati: Atë nuk e di unë. Kam qenë në gjumë.

Mund të ketë ndodhur për shkak të detyrës?

Gjergj Shpati: Po për shkak të detyrës se nuk kemi konflikte me njeri. As i kam kujt borxh, as nuk më ka kush.

Djali ka pasur ndonjë problem kohët e fundit, ndonjë kërcënim, paralajmërim?

Gjergj Shpati: Unë nuk e di.

Cila është kërkesa juaj?

Gjergj Shpati: Shteti pastë mundësi me bërë punën e vet, me hetuar ngjarjen.