Pikëpyetjet rreth Astroworld: Nisin dy hetime pas incidentit me 8 viktima

Organizatorët e asaj që rezultoi të ishte një nga ngjarjet më vdekjeprurëse të muzikës live në historinë e SHBA-së po përballen me pyetje në rritje se pse reperi Travis Scott vazhdoi të performonte kur njerëzit po përballeshin me një ngjarje të viktimave masive.

Tetë persona të moshave nga 14 deri në 27 vjeç u vranë dhe dhjetëra u plagosën në festivalin Astroworld në Houston të premten mbrëma, kur fansat u shtypën afër skenës.

Advertisement

Sipas Houston Chronicle, që shqyrtoi videot dhe rrjetet sociale, njerëzit kishin filluar të rrëzoheshin në tokë në orën 21:39. Menjëherë pas kësaj, organizatorët e shfaqjes ranë dakord të ndalonin performancën. Megjithatë Scott përfundoi në orën 22:15 – 36 minuta pasi fatkeqësia ishte tashmë e dukshme.

Analiza nga Washington Post sugjeroi gjithashtu se koncerti vazhdoi për rreth një orë pasi njerëzit në audiencë u duk se ishin në ankth. Materiali i ekzaminuar nga gazeta regjistroi disa përpjekje nga individë për të dhënë alarmin.

Detajet e viktimave që humbën jetën kanë nisur të dalin. Një nga viktimat u raportua të ishte Brianna Rodriguez, 16 vjeç, një studente në shkollën e mesme Heights në Houston, e përshkruar si “e bukur” dhe “e gjallë” nga familja e saj.

Ndërkohë, Danish Baig, 27 vjeç, thuhet se vdiq teksa po përpiqej të shpëtonte të fejuarën e tij nga përplasja e tmerrshme. Franco Patino, 21 vjeç, student dhe shoku i tij Jacob Jurinek, gjithashtu 21 vjeç, ndërruan jetë dhe të dy kishin kursyer për të shkuar së bashku në koncert.

Pamjet filmike tregojnë një vajzë duke u ngjitur në një platformë kamerash, duke bërtitur: “Dikush po vdes atje!” Një djalë e ndjek, duke bërtitur: “Ndalo shfaqjen! Ndaloni shfaqjen!” Operatori duket se i injoron, duke i larguar nga platforma.

Rrëfimet e dëshmitarëve okularë mbi si dyshohet se u injoruan paralajmërimet mund të paraqesin të paktën dy hetime, nga të cilët njëri mund të konsiderohet krim.

The Chronicle parashikoi një mori padish që kërkonin miliona dollarë dëmshpërblim. Ndër objektivat e mundshëm, raportoi gazeta, ishin promovuesit e festivalit, Live Nation, kompanitë e sigurisë dhe vetë Scott.

Më parë, Travis Scott tha se ishte i shkatërruar dhe u kërkoi atyre që kishin informacion të kontaktojnë me autoritetet. Në deklaratat në Twitter dhe Instagram, ai tha se policia kishte mbështetjen e tij dhe se ai do të punonte për të “shëruar dhe mbështetur” familjet në nevojë. Ai tha se “thjesht nuk mund ta imagjinonte ashpërsinë e situatës” nga skena.

Kylie Jenner, partnerja e Scott, këmbënguli në një postim në Instagram: “Dua të bëj të qartë se nuk ishim në dijeni të ndonjë vdekjeje derisa lajmi doli pas shfaqjes dhe për asgjë në botë nuk do të kishim vazhduar filmimet apo performancat”.

“Sapo ai u ngjit në skenë, ishte sikur një energji të pushtonte dhe gjithçka shkoi keq. Papritur, brinjët tuaja po shtypen. Keni krahun e dikujt në qafë. Po përpiqesh të marrësh frymë por nuk mundesh…Ishte fjalë për fjalë nata më e frikshme e jetës sime. Fjalë për fjalë mendova se do të vdisja,” tha Niaara Goods, e pranishme në koncert.

Organizatorët kishin vendosur njësi mjekësore në vendngjarje, por ato u mbingarkuan shpejt. Më shumë se 300 njerëz u trajtuan në një spital fushor.