Mëngjesi i kësaj të premteje ka nisur me një lajm të trishtë për kulturën shqiptare.

Mjeshtri i madh i valles shqiptare, Rexhep Çeliku është ndarë sot nga jeta në moshën 63-vjeçare, pas një beteje me një sëmundje të rëndë. Ai ishte solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve. Për herë të fundit në ekran ai u shfaq vetëm katër ditë më parë, kur Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i akordoi Dekoratën “Nderi i Kombit” me motivacionin:

Advertisement

“Në vlerësim të kontributit të jashtëzakonshëm si solist me nivel të lartë dhe mjeshtëri të veçantë artistike në interpretimin e valleve shqiptare; për promovimin denjësisht të vlerave të mirëfillta të trashëgimisë sonë kulturore kombëtare brenda dhe jashtë vendit, si dhe për pasurimin e fondit të krijimtarisë koreografike dhe përçimin e tij tek brezat e artistëve të rinj”.

Homazhet në nder të “Valltarit fluturues” do të mbahen nesër në Muzeun Kombëtar nga ora 11:00-13:00, për tu përcjellë më pas në banesën e fundit.