Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

Me përhapjen e shpejtë të variantit Omicron, shumë qytete në mbarë botën reduktuan festimet e Vitit të Ri. Disa qytete të mëdha i anuluan aktivitetet, ndërsa vende të tjera vazhduan me planet.

Festimet në sheshin “Skënderbej”, Tiranë.

Advertisement

Rio de Janeiro, Brazil.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: BRUNA PRADO/AP

Infermieret në një spital në Marsejë, Francë.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: DANIEL COLE/AP

Njerëzit vëzhgojnë qirinjtë e ndezur për të sjellë fat në Vitin e Ri të ardhshëm në tempullin budist Hasedera në Kamakura, Japoni.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: KIM KYUNG-HOON/REUTERS

Times Square, New York.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: CRAIG RUTTLE/AP

Millennium Bridge, Londër.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: MATT DUNHAM/AP

Njerëzit mblidhen për të mirëpritur Vitin e Ri në Chongqing, Kinë.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: LI XIAOXIANG/VCG/GETTY IMAGES

Njerëzit festojnë në Champs-Elysées në Paris.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: THIBAULT CAMUS/AP

Krakov, Poloni.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: BEATA ZAWRZEL/NURPHOTO/GETTY IMAGES

Slogani “Gëzuar Vitin e Ri” është varur në një qendër vaksinimi në Potsdam, Gjermani.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: JÖRG CARSTENSEN/PICTURE ALLIANCE/GETTY IMAGES

Fishekzjarret mbi Katedralen e Shën Vasilit dhe Kremlinin, Moskë.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO JR/AP

Festat në klubet e natës në Lozanë, Zvicër.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: VALENTIN FLAURAUD/EPA-EFE/SHUTTERSTOCK

Njerëzit në Bangkok, Tajlandë, u shtrinë në arkivole gjatë një ceremonie në natën e Vitit të Ri. Besohet se pas këtij veprimi do të bekohen me fat dhe shëndet në vitin e ri.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: LAUREN DECICCA/GETTY IMAGES

Një burrë kalon një rrugë të zbrazët pranë një Jakarta, Indonezi, rrethrrotullim ku njerëzit zakonisht festojnë natën e Vitit të Ri.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: WILLY KUMIAWAN/REUTERS

Nxënësit e shkollave fillore në Hefei, Kinë, festojnë vitin e ri duke vizatuar karakterin “fu”, që do të thotë “fat të mbarë”.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: GE YINIAN/COSTFOTO/FUTURE PUBLISHING/GETTY IMAGES

Fishekzjarret shpërthejnë mbi portin e Sidneit, Australi.

Festimet e Vitit të Ri në mbarë botën

FOTO: JAIMI JOY/REUTERS