Dhjetori i festave/ Nga Mariah Carey tek Backstreet Boys, mes këngëve të vjetra e të reja…

Festat e fundvitit nuk mund të kuptohen dhe përjetohen njësoj pa magjinë e muzikës. Por dhjetori këtë vit ka shënuar rikthimin e një sërë Hitesh muzikore dhe krijime të reja.

Mariah Carey vijon të mbetet mbretëresha e padiskutueshme e Festës së Krishtlindjes për vite me radhë me “All I want for Christmas is you”, e ndjekur nga Michael Bublé me albumin e tij të Krishtlindjeve.

Advertisement

Këtë vit, “Backstreet Boys” menduan të shtonin pak pluhur të artë në hitet muzikore.

Ish-grupi i viteve nëntëdhjetë ka publikuar albumin e tij të parë të Krishtlindjeve të titulluar “A very Backstreet Christmas”, me 15 hite klasike (Last Christmas, White Christmas, Silent Night dhe Have Yourself A Merry Little Christmas) dhe tre të papublikuara: Christmas In New York, Together dhe Happy days.

Albumi i parë i Krishtlindjeve për Alicia Keys me “Santa Baby” dhe gjithashtu për koleksionin r&b superstar të klasikëve të Krishtlindjeve.

Joss Stone realizon ëndrrën e tij njëvjeçare me “Merry Christmas, Love”, i frymëzuar nga muzika e artistëve si Frank Sinatra, Nat King Cole, Bing Crosby…

Norah Jones, nga ana tjetër, ka ribotuar “I Dream Of Christmas” (Deluxe), me 24 këngë të albumit të Krishtlindjeve 2021.

Edicioni luksoz përmban 11 këngë shtesë, duke përfshirë një regjistrim krejt të ri në studio të Have Yourself A Merry Little Christmas.

Festat nënkuptojnë mbi të gjitha familje. Kështu duhet të ketë menduar Andrea Bocelli, i cili i thirri pranë vetes fëmijët e tij Matteo dhe Virginia për “A Family Christmas”, një regjistrim që po kryeson listat në të gjithë botën.

Këngët tradicionale të riinterpretuara dhe dy këngë të reja, duke përfshirë këngën “The Greatest Gift”.