Daft Punk ndahet pas 28 vitesh

Daft Punk, dyshja franceze e muzikës elektronike, është ndarë.  Ata njoftuan ndarjen me anë të një videoje në YouTube të shkëputur nga filmi i tyre i vitit 2006, Electroma, ku shfaqen krah njëri-tjetrit, si astronautë që po u mbaron oksigjeni dhe koha me datat 1993-2021.

Advertisement

Ndarja shënon fundin e një partneriteti 28-vjeçar midis Thomas Bangalter dhe Guy-Manuel de Homem-Christo, i cili mori jetë  në Paris, pasi ata kishin luajtur më parë së bashku në bandën rock “Darlin”. Dyshja rrallë shfaqej në videot muzikore ose daljet publike. Megjithatë, për albumin e dytë, “Discovery”, në 2001, ata debutuan me një ‘look’ që u bë imazhi i tyre përfaqësues në publik: të maskuar si një çift robotësh. Albumi përmbante hite si “One More Time”, apo  këngë si : Digital Love and Harder, Better, Faster, Stronger.

Hit i tyre më i suksesshëm është padyshim “Get Lucky” në bashkëpunim me Pharrell dhe Nile Rodgers, i cili bëri namin në të gjithë botën në 2013. Ajo ishte kënga kryesore e albumit të tyre të katërt, “Random Access Memories”, i publikuar më vonë atë vit, i cili gjithashtu përfshinte bashkëpunime me Giorgio Moroder, Julian Casablancas dhe të tjerë. Daft Punk është nominuan për 12 çmime Grammy, nga të cilat fituan gjashtë. Katër i rrëmbyen në 2013 për “Random Access Memories” dhe “Get Lucky”, përfshirë “Regjistrimin dhe albumin e vitit”.

Dyshja ka marrë pjesë edhe në disa projekte kinematografike si, Electroma, një film shkencor-shkencor i drejtuar dhe shkruar nga çifti për dy robotë që përpiqen të jetojnë si njerëz.  Ata gjithashtu shkruan dhe prodhuan “Interstella 5555”, një film anime.