Australian Open: Federer thyen rekord të ri me 20 Grand Slam të fituar (Foto)

Roger Federer ka triumfuar ne turneun e parë te vitit 2018, Australian Open.

Tenisti zviceran, numri 2 i renditjes botërore, mposhti 3-2 kroatin Cilic në një finale spektakolare që zgjati më shumë se 3 orë.

Advertisement

Federer dominoi në setin e parë, ku fitoi me rezultatin 2-6, ndërsa numri 6 i botës, Cilic u rikthye në setin e dytë, që ishte edhe më i luftuari dhe fitoi 7-6.

Seti i 3-të foli sërish për zviceranin, që fitoi 3-6, por Cilic u rikthye edhe një herë të barazojë, duke triumfuar në të 4-tin me të njëjtin rezultat.

Në setin final, Federer bëri një lojë perfekte dhe regjistroi rezultatin 6-1, njëkohësisht edh triumfin në këtë turne.

Love is in the air down under???#RF20

A post shared by Roger Federer (@rogerfederer) on