Tina Turner mbyll marrëveshjen 50 milion dollarëshe

Ikona botërore e muzikës pop, Tina Turner shiti të drejtat për katalogun e saj muzikor, përfshirë hitet si “The Best” dhe “Nutbush City Limits”, kompanisë botuese të muzikës BMG. Marrëveshja gjithashtu sheh që BMG fiton të drejtat për emrin, imazhin dhe ngjashmërinë e Turner për marrëveshjet e ardhshme të sponsorizimit dhe tregtimit.Kompania nuk zbuloi sa ka paguar, por burimet e industrisë thanë se shifra është rreth 50 milionë dollarë. 81-vjeçarja  tha se ishte e sigurt se muzika e saj ishte “në duar të besueshme“.Karriera solo e Turner shpejt eklipsoi atë të partneritetit të saj me Ike, me pesë albume platin. Ike dhe Tina u martuan në vitin 1962, por marrëdhënia e tyre ishte e trazuar dhe e dhunshme dhe ajo paraqiti kërkesën për divorc në vitet ’70.Hitet e saj më të mëdha përfshijnë titullin e atij rekordi, “What Love Got To Do With It”, “The Best”, “Steamy Windows” dhe kolonën zanore të Bond “Goldeneye”. Ajo ka marrë 12 çmime Grammy.

Advertisement