Shumë njerëz betohen për efektet e vitaminës E në lëkurë: Ç’duhet të dini

Vitamina E është një lëndë ushqyese për të cilën trupi juaj ka nevojë për të mbrojtur sistemin imunitar dhe për të ndihmuar qelizat të rigjenerohen. Ajo gjithashtu ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që e bëjnë mjaft të domosdoshme për shëndetin e përditshëm. Vitamina E zakonisht njihet për përfitimet për shëndetin dhe pamjen e lëkurës. Mund të aplikohet në fytyrë për të zvogëluar inflamacionin dhe për ta bërë atë të duket më e re. Shumë njerëz betohen për efektet e vitaminës E kur aplikohet në fytyrë dhe lihet gjatë natës.

Vitamina E si trajtim gjatë natës

Advertisement

Vaji i vitaminës E mund të përdoret në fytyrë si një trajtim kundër rrudhave dhe të lihet gjatë natës. Meqenëse vitamina E ka një qëndrueshmëri të trashë, është më mirë ta aplikoni para gjumit në mënyrë që të mund të përthithet plotësisht. Nëse aplikohet në mëngjes, mund të keni vështirësi të vendosni makeup ose serumet mbi të.

Në mënyrë tipike, mund të aplikoni një serum ose kokërr që përmban vitaminë E si një trajtim gjithëpërfshirës në fytyrë.

Ja se si të aplikoni vajin e vitaminës E në fytyrë:

– Lani fytyrën, shpëlajeni dhe thajeni mirë.
– Nëse do të përdorni vaj të pastër të vitaminës E, përziejeni me pak vaj bajamesh ose jojoba.
– Vendoseni përzierjen në lëkurë dhe përhapeni me lëvizje rrethore në mënyrë që të stimuloni qarkullimin e gjakut dhe të përhapni produktin.
– Prisni 20 minuta dhe më pas shtrihuni për të fjetur.

Trajtimi duhet të bëhet një ose dy herë në javë si pjesë e një rutine për kujdesin e lëkurës rreth 30 minuta para gjumit.

Ushqimet që kanë shumë vitaminë E përfshijnë bajame, manaferra dhe avokado.

Shumë njerëz betohen për efektet e vitaminës E në

Suplemente orale të vitaminës E: Suplementet orale të vitaminës E mund të mbështesin nevojat ushqyese të trupit tuaj. Një përfitim i suplementeve orale të vitaminës E mund të jetë lëkura me shkëlqim që duket më e re. Marrja ditore e vitaminës E për të rriturit nuk duhet të kalojë 15 miligramë.

Produkte të trajtimit të njollave me vitaminë E: Disa njerëz përdorin produkte të vitaminës E si trajtime për puçrrat, por hulumtimi nëse ato funksionojnë është i papërfunduar. Qëndrueshmëria e vitaminës E mund të bllokojë poret, veçanërisht në zonat që janë të prirura për puçrra.

Maska me vitaminë E: Trajtimet e maskave të bukurisë që përmbajnë vitaminë E mund të kenë përfitime si zbutja e lëkurës dhe anti-rrudhë. Maskat me vitaminë E priren të shoqërohen me përbërës të tjerë, të tillë si vitamina C. Mos harroni se vitamina E është e tretshme në yndyrë, që do të thotë se mund të mblidhet në shtresën e lëkurës. Për të mos bllokuar poret mos përdorni trajtime të vitaminës E më shumë se një ose dy herë në javë.

Hiperpigmentimi: Mënyra më efektive për të përdorur vitaminën E për të trajtuar hiperpigmentimin është bashkimi i saj me vitaminën C.

Parandalimi i rrudhave: Vitamina E ka shumë antioksidantë dhe ndikon në qarkullimin e gjakut. Kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit vërejnë një ndryshim në qëndrueshmërinë dhe strukturën e lëkurës së tyre pas përdorimit të vajit të vitaminës E.

Trajtimi i puçrrave: Disa njerëz betohen për vitaminën E si një trajtim i mirë për puçrrat. Sidoqoftë, studimet për të kuptuar nëse vitamina E funksionon për këtë qëllim tregojnë se nuk është aq efektive sa mund të mendohet. Vitamina E nuk e shpejton shërimin e tyre.

Buzë të buta: Vaji i vitaminës E mund të përdoret për të lehtësuar buzët e copëtuara dhe të thata. Meqenëse vitamina E nxit qarkullimin dhe rigjenerimin e qelizave, përdorimi i saj në buzët e thata sjell qelizat e reja në sipërfaqe më shpejt.

Shumë njerëz betohen për efektet e vitaminës E në

Siguria e vitaminës E

Vitamina E nuk është një ilaç efektiv për të gjithë. Nëse përjetoni akne të shpeshta ose keni pore që bllokohen lehtësisht, aplikimi i vajit të vitaminës E mund të përkeqësojë simptomat tuaja.

Marrja e suplementeve orale të vitaminës E për një kohëzgjatje të shkurtër është e sigurt për shumicën e njerëzve, por marrja e tyre për më shumë se një vit mund të shkaktojë grumbullimin e vitaminës E brenda trupit. Shumë vitaminë E në qarkullimin e gjakut mund të rezultojë në një numër të reduktuar të trombociteve dhe hollim të gjakut. Nëse merrni hollues të gjakut ose nëse keni një çrregullim të gjakderdhjes, flisni me mjekun para se të filloni suplemente të vitaminës E.

Ku ta blini

Vitamina E mund të gjendet kudo: në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme, dyqanet për kujdesin e lëkurës ose farmaci.