Shqipëri – Moti sot, 19 Maj 2010

Zonat malore rrezikohen nga shira të dobët e lokale. Të njëjtat kushte atmosferike do të na shoqërojnë dhe gjatë orëve të mesditës. Pjesa e dytë e ditës do të shtojë vranësirat nëpër të gjithë territorin duke bërë që në orët e vona të natës në të gjithë zonën malore të gjenerohen shira me intensitete të dobëta. Bregdeti dhe zona e ulët do të mbeten me alternime kthjellimesh dhe vranësirash deri në mëngjes. Temperaturat e ajrit në mëngjes do bien me 1-2 gradë ndërsa mesdita do të sjellë sërish rritje të temperaturave në vend. Era do të fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Juglindor e kjo do të bëjnë që dallgëzimi në det të jetë 2 ballë.

Advertisement