Rikthehen xhirimet e filmit “Rust”!

18 muaj pas ngjarjes së rëndë, ku mbeti e vrarë aksidentalisht kineastja Halyna Hutchins, gjatë xhirimeve në Neë Mexico, kasti i filmit “Rust”, rikthehet në sheshxhirim.

Aktori Alec Baldwin pritet po ashtu të rikthehet në Montana në javët në vijim, me rolin e tij, vetëm 2 javë para se në New Mexico të nisë gjyqi, për të vendosur nëse ai do të dënohet për vdekjen e Hutchins apo jo.
Në Tetor Baldwin arriti një marrëveshje me bashkëshortin e Hutchins.

Advertisement

Nga kjo marrveshje iu dha drita jeshile rikthimit të xhirimeve të filmit “Rust” me të njëjtin subjekt, me të njëjtët aktorë dhe të njëjtin regjisor, Joel Souza, që në ngjarjet e 2021 mbeti po ashtu i plagosur.
Baldëin po i drejtonte një pistoletë Hutchins gjatë një prove kur arma shkrehu, duke e vrarë atë.

Aktori ka thënë se arma shkrehu aksidentalisht dhe se ai nuk e tërhoqi këmbëzën. Një raport mjeko-ligjor i FBI-së zbuloi se arma nuk mund të kishte qëlluar nëse nuk tërhiqej këmbëza.