“Pse e paguan shqiptarët ish-shefin e FBI?” New York Post: Në “listën e zezë” të McGonigal u shtuan Berisha, politikanë të opozitës dhe biznesmenë…

Mediat amerikane vijojnë ti kushtojnë hapësirë të madhe çështjes “McGonigal”. Së fundmi është New York Post e cila ka publikuar një lajm për ish shefin e FBI-së dhe lidhjet e tij me djalin e Presidenti Biden.

Sa i përket lidhjeve të McGonigal me Shqipërinë, New York Post shkruan se në listën e zezë të ish agjentit u fut ish kryeministri Berisha, një dyzinë politikanësh opozitarë dhe biznesmenë.

Advertisement

Miranda Devine

New York Post

Problemet e reputacionit të FBI-së janë përshpejtuar me arrestimin me akuza për korrupsion të Charles McGonigal, ish-shefit të kundërzbulimit për zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork, një nga spiunët më të fuqishëm në vend – i cili gjithashtu ka qenë i lidhur me Hunter Biden.

Në dy paditë muajin e kaluar, McGonigal u akuzua për marrjen e pagesave sekrete në para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, për mbajtjen e takimeve sekrete me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe përpjekjen për të hequr oligarkun kryesor të Kremlinit Oleg Deripaska nga një listë e sanksioneve të SHBA.

Shqiptarët e përmendur nga prokurorët e lidhin këtë skandal me Hunter Biden dhe kompaninë kineze të energjisë CEFC që i pagoi atij dhe xhaxhait Jim miliona dollarë në një marrëveshje të cilës Joe Biden ishte planifikuar të bashkohej pas përfundimit të mandatit të tij si zv.president.

Sipas prokurorëve, McGonigal mori 225,000 dollarë para në dorë në vjeshtën e vitit 2017, ndërsa ishte shefi i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, nga një ish-zyrtar shqiptar i inteligjencës, i identifikuar në mediat shqiptare dhe evropiane si Agron Neza. Nga ana tjetër, Neza prezantoi McGonigal me një tjetër shqiptar, Dorian Ducka, i cili ishte këshilltar i Ramës dhe gjithashtu punonte për CEFC.

Një fotografi e publikuar muajin e kaluar në median shqiptare me burim nga China Daily në maj 2017 tregon Duckën duke qëndruar me kryetarin e CEFC, Ye Jianming, i cili i dha Hunterit një diamant 3,16 karatësh që vlerësohet të jetë 80,000 dollarë në shkurt 2017.

Dikush me të njëjtin emër të pazakontë si Ducka shfaqet në laptopin e braktisur të Hunter-it në një diskutim me email rreth CEFC midis Hunter dhe bashkëpunëtorëve James Gilliar dhe Rob Walker.

“Dorian ishte një ndihmë e vërtetë që herët, kështu që ne duhet të shqyrtojmë se si ta përfshijmë atë,” shkroi Gilliar në emailin e 13 majit 2017.

“Në asnjë mënyrë nuk e bëjmë atë,” përgjigjet Hunter, “dhe nëse shumica thotë jo, unë do ta heq atë nga paga ime.”

Kjo ishte bujari jo karakteristike nga Hunter, i cili në atë kohë po qante i varfër për partnerët e tij të biznesit dhe kërkonte një ulje më të madhe të fitimeve.

“Hunter nuk do të hiqte asnjë qindarkë”, thotë një burim, i cili beson se “Doriani” i përmendur mund të jetë Ducka, pasi Gilliar kishte bërë biznes për CEFC në Shqipëri. “Kështu që Hunter duke thënë se ai do të paguante [Dorian] është një demonstrim i lidhjeve të forta.”

Pse po paguanin shqiptarët McGonigal?

Sipas Belind Kellicit, kandidati i Partisë Demokratike të Opozitës për zgjedhjet e majit për kryetar bashkie në Tiranë, Shqipëri, McGonigal hapi hetime të FBI-së për kundërshtarët politikë të kryeministrit të Partisë Socialiste Shqiptare Rama, hetime të përdorura për t’i shpallur ata persona non grata, të paaftë për të bërë biznes ose për të hapur një llogari bankare në SHBA.

“Lista e zezë” e McGonigal

Rreth një duzinë politikanësh të opozitës ose njerëz të biznesit që mbështesin partinë opozitare u shtuan në “listën e zezë” të McGonigal.

Këtu përfshihej edhe ish-lideri i opozitës Sali Berisha, i cili u godit me statusin persona non grata dhe iu ndalua të udhëtonte në SHBA nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Fundjavën e kaluar, skandali i McGonigal luajti një rol kryesor në një protestë antiqeveritare në Shqipëri përpara ndërtesës kryesore të qeverisë, ku kërkohej dorëheqja e kryeministrit për korrupsion të dyshuar për shkak të takimeve të tij me McGonigal.

Pankartat me emrin e ish-agjentit të FBI-së ishin të kudogjendura.

Lidhjet e Hunterit me FBI-në ishin gjithashtu një temë diskutimi midis partnerëve të tij të biznesit. Një burim kujton se i ishte thënë për një bisedë që ndodhi diku midis korrikut dhe shtatorit 2017, në të cilën Hunter u pyet nga Kryetari Ye i CEFC nëse ai mund të zbulonte nëpërmjet kontakteve të tij të FBI ose DOJ nëse Ye ose Ho ishin objektiva të një hetimi të FBI-së.

Hunter më pas i raportoi Ye se të dy nuk po hetoheshin.

Menjëherë pas kësaj, në nëntor, Ho u kthye në SHBA dhe u arrestua nga agjentët e FBI-së në Aeroportin JFK.

“Kryetari Ye ishte i zemëruar” se inteligjenca e Hunter ishte e gabuar, kujton burimi.

“Ai i kërkoi në mënyrë specifike Hunterit të shikonte nëse Patrick Ho apo ai ishte një objektiv. [Hunter] kthehet te Kryetari Ye dhe thotë jo. Ho më pas fluturon në SHBA dhe mbahet në JFK.

Ne e dimë se Hunter kishte të paktën një burim në FBI, sepse avokati i Nju Jorkut, Edëard Kim, të cilit Hunter ngarkoi punën ligjore për të ndihmuar Ho pas arrestimit të tij, e pyeti Hunterin në një email nëse ai mund të mbështetej në kontaktet e tij të FBI-së.

“Nëse jeni në gjendje të gjeni emrat e agjentëve të FBI-së me të cilët folët, kjo do të ishte e dobishme,” i shkroi Kim Hunterit më 18 nëntor 2017, në përgjigje të kërkesës së Hunterit që të vepronte me vendosmëri për Ho.

Në atë kohë, McGonigal ishte në krye të Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së në zyrën e Nju Jorkut që kreu arrestimin.

McGonigal u largua nga zyra në shtator 2018 pasi një ish-zonjë thuhet se “i derdhi fasulet” shefit të tij për çanta me para të shtrira rreth apartamentit të tij në Brooklyn.

Por, për ironi, ai ishte një nga ekspertët e lidhur mirë, i përgjuar nga Këshilli Atlantik përpara zgjedhjeve të vitit 2020 për të paralajmëruar për ndërhyrjen ruse në emër të Trump.

Në atë kohë ai dyshohet se po merrte para nga Deripaska.

McGonigal, ishte gjithashtu i përfshirë në hetimin fals të FBI-së për marrëveshjen e fshehtë Trump-Rusi, si shef i seksionit të Seksionit të Koordinimit të Kundërzbulimit Kibernetik në zyrën në terren të FBI DC. Thuhet se ai ishte i rëndësishëm në hapjen e sondës origjinale Crossfire Hurricane.

Pasi u transferua në Nju Jork një muaj para zgjedhjeve të 2016-ës, McGonigal gjithashtu thuhet se ishte i përfshirë në urdhrat e survejimit mashtrues ndaj ndihmësit të fushatës së Trump, Carter Page.