Më shumë se 21 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri, vazhdojnë operacionet e shpëtimit, qindra mijëra mbeten të pastrehë!

Më shumë se 21 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Shifra e fataliteteve të shkaktuara nga tërmetet apokaliptike rritet pas çdo ore.

Vazhdojnë shpëtimet në 10 provincat e Turqisë të prekura nga tërmeti vdekjeprurës i së hënës.

Advertisement

Tre vajza mes moshës 5 dhe 10 vjeç u gjetën të gjalla nën rrënoja gjatë një operacioni kërkim-shpëtimi në Kahramanmaras të enjten, sipas CNN Turk, degë e CNN.

Një nga vajzat u nxor nga nën rrënoja në orën e 89-të që prej goditjes së tërmetit, raportoi CNN Turk.

Vajza dukej se kishte vetëm gërvishtje të lehta, tha gazetari i CNN Turk, duke e përshkruar operacionin si një “operacion shpëtimi mrekullie”.

foto galeri foto galeri foto galeri 123PreviousNext
Dy vajzat e tjera janë në komunikim me ekipin e kërkim-shpëtimit, por janë ende të bllokuara, ndërsa përpjekjet për t’i nxjerrë të lira vazhdojnë.

Në Adiyaman, një vajzë 17-vjeçare, Gulsum Yesilkaya, u shpëtua të enjten pas një operacioni shpëtimi 27 orësh, sipas CNN Turk. Ajo u dërgua direkt në ambulancë, raportoi CNN Turk.

Yigit Akar, 23 vjeç, u shpëtua gjithashtu të enjten, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Turqisë, Anadolu. Ai u bllokua nën rrënojat e një ndërtese në lagjen Islahiye të Gaziantep në lagjen Camlica.

Qindra mijëra njerëz në Siri kanë mbetur të pastrehë në mes të dimrit pas tërmeteve vdekjeprurëse të së hënës. Në të gjithë Sirinë veriperëndimore – ku temperaturat janë nën zero – shumë njerëz po qëndrojnë në strehimore të improvizuara, xhami dhe në rrënojat e ndërtesave të shkatërruara.

Mousa Zidane, një vullnetar me “Helmetat e Bardha”, të njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, i tha CNN të enjten se si pasojë e tërmeteve, “dhjetëra mijëra familje janë aktualisht të pastreha në të gjithë Sirinë veriperëndimore”.

“Qindra familje në Idlib po flenë në makinat e tyre, parqet publike dhe rrugë”, pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan, tha Zidane. “Edhe ata që kanë ende shtëpi, kanë frikë të kalojnë natën brenda, ata për një kohë të shkurtër shkojnë në shtëpitë e tyre gjatë ditës, pastaj largohen natën nga frika [nga tërmetet e mëtejshme]”.
Zidane tha se moti i ftohtë po e shton katastrofën, pasi ekipet e shpëtimit përpiqen të nxjerrin njerëzit nga nën rrënoja.

“Ne kemi nevojë për ndihmë për të kërkuar të mbijetuar dhe për të tërhequr të vdekurit nga ndërtesat e shembura. Ne kemi nevojë urgjente për të ndihmuar familjet e pastreha duke siguruar strehimore, ushqim, rroba dhe gjëra thelbësore”, tha Zidane.

Njerëzit kanë nevojë që shtëpitë e tyre të kthehen dhe të vdekurit e tyre të “tërhiqen dhe të varrosen”, shtoi Zidane.

Kur u pyet për gërmuesit, Zidane tha se ata nuk ishin fillimisht të disponueshëm, por një numër i kufizuar tani po punon për të pastruar mbeturinat. “Nuk mjafton për të mbuluar të gjithë zonën. Ne kemi nevojë për më shumë,” tha ai.

Zidane tha se ka akses të kufizuar në ndihma që nuk mbulon nevojat e njerëzve në Sirinë veriperëndimore, pjesa më e madhe e së cilës kontrollohet nga rebelët antiqeveritarë në mes të një krize humanitare që rezulton nga lufta civile më shumë se dhjetëvjeçare e Sirisë.

“Ne po ndihemi, përsëri, sikur jemi të braktisur nga bota. Po ndihemi sikur bota na zhgënjeu përsëri, sepse askush nuk erdhi dhe nuk na ndihmoi me katastrofën tonë,” tha Zidane në një video të postuar në Twitter.