Indi – Tërmet në Paqësor

Qendra e lëkundjes sizmike në Paqësor ka shkaktuar panik për cunami në Indi, Indonezi, Tajlandë, Birmani dhe Bangladesh. Më herët, e njëjta lëkundje u regjistrua edhe në Japoni ndërsa epiqendra e saj ishte Tokio. Ishujt Andamane u goditën fuqishëm nga cunami i tmerrshëm i 26 dhjetorit të vitit të vitit 2004. Sipas shërbimit gjeologjik amerikan, epiqendra e lëkundjes u regjistrua 263 km në veri të vendit të quajtur Port Belir në ishujt Andamane në një thellësi prej 33 km. Autoritetet nuk folën për viktima, kurse gjatë mëngjesit të së martës nuk janë raportuar as parashikime për shpërthim cunami pas lëkundjeve sizmike.

Advertisement