“Herët a vonë do të ketë tërmet me magnitudë 7.5 në këtë rajon”, si e parashikoi eksperti holandez tërmetin e Turqisë 3 ditë para se të ndodhte…

Një studiues nga Holanda parashikoi tërmetin në Turqi, vetëm tre ditë para se të ndodhte. Studiuesi holandez i quajtur Frank Hoogerbeets nga Solar System Geometry Survey (SSGEOS) lëshoi një paralajmërim në Twitter tre ditë më parë se një tërmet masiv do të tronditë Turqinë “herët a vonë”.

Parashikimi i tij u bë i vërtetë të hënën kur një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Turqinë dhe Sirinë që çoi në vdekjen e mbi 2,300 njerëzve në rajon. Gjërat u përkeqësuan të hënën pasdite kur një tjetër tërmet masiv me magnitudë 7.7 ballë goditi vendin e Lindjes së Mesme duke e bërë atë një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore që vendi ka dëshmuar në 80 vjet.

Advertisement

“Herët a vonë do të ketë një tërmet ~7,5 #M në këtë rajon (Turqia Jug-Qendrore, Jordania, Siria, Libani). #deprem,” shkroi Frank në Twitter më 3 janar. Megjithatë, jo shumë përdorues të rrjetit i kushtuan vëmendje parashikimit deri të hënën. Tweet-i i Hoogerbeets tani ka mbi 21 milionë shikime, 77.9 mijë pëlqime dhe mbi 23 mijë retweet. Eksperti holandez është ende duke përdorur platformën e tij për t’i mbajtur njerëzit të përditësuar për situatën aktuale.

Megjithatë, edhe pse ai parashikoi se do të ndodhte, ai nuk specifikoi datën apo orën e saktë që do të ndodhte.

“Zemra ime është me të gjithë të prekurit nga tërmeti i madh në Turqinë Qendrore. Siç e përmenda më parë, herët a vonë do të ndodhte në këtë rajon të ngjashëm me vitet 115 dhe 526. Gjeometria kritike planetare u paraprin gjithmonë këtyre tërmeteve, si më 4-5 shkurt”, ka shkruar ndërkohë ai.

Madje pretendohet se paraprakisht ai ka parashikuar shumë tërmete të mëdha në mbarë botën.

Frank Hoogerbeets, siç shkruan www.cumhuriyet.com.tr, ka pasur një interes të madh për sistemin diellor dhe planetët që nga fëmijëria, bëri parashikimin e tij të parë publik të tërmetit në Facebook më 20 prill 2015, duke thënë se do të ishte kritik nga 22 prilli deri më 27 prill për shkak të pozicioneve të caktuara planetare.

Dhe më 25 prill 2015, një tërmet me magnitudë 7.8 ka ndodhur në Nepal.