Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë fitues nuk ishte i pranishëm në ceremoni

Shfaqja duhet të vazhdojë, edhe nëse askush nuk e sheh.

Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit, ose HFPA, organizata e përfolur pas ndarjes së çmimeve Golden Globe, i dha çmimet kryesore të filmit psikodramës së Jane Campion “The Power of the Dog” dhe filmit të Steven Spielberg “West Side Story”.

Advertisement
Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

FILMI “THE POWER OF THE DOG”
Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

FILMI “WEST SIDE STORY”

Ceremonia 90 minutëshe u zhvillua mbrëmjen e djeshme në hotelin Beverly Hilton në Los Anxhelos, por si asnjëherë më parë nuk u transmetua në television dhe as drejtpërdrejt në internet. Shoqata e shtypit, shumë e kritikuar për gabimet etike dhe mungesën e diversitetit të brendshëm, shpalli në mediat sociale emrat e fituesve të filmit dhe televizionit.

Festa më e madhe e Hollivudit u shndërrua në thelb në një temë në Twitter.

Fituesit e aktrimit të filmit ishin:

Will Smith (“King Richard”),

Nicole Kidman (“Being the Ricardos”),

Andrew Garfield (“tick, tick… BOOM!”),

Rachel Zegler (“West Side Story”),

Kodi Smit-McPhee (“Fuqia e Qenit”)

Ariana DeBose (“Historia e West Side”).

Campion u vlerësua për regjinë më të mirë për filmin “Fuqia e Qenit” dhe Kenneth Branagh u vlerësua për shkrimin e “Belfast”, një përrallë e kohëve të vjetra.

Filmi “Encanto” i Disney-t u shpall filmi më i mirë i animuar dhe drama meditative japoneze “Drive My Car” u vlerësua si filmi më i mirë jo-anglisht.

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

FILMI “ENCANTO”
Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

DRAMA “DRIVE MY CAR”

Në kategoritë televizive, vlerësimet më të larta shkuan për dramën e HBO “Succession”, komedinë e HBO Max “Hacks” dhe serialin e kufizuar të Amazon Prime Video “The Underground Railroad”.

Fituesit e aktrimit në kategoritë televizive përfshinin Jeremy Strong (“Suçession”), Michaela Jaé Rodriguez (“Poze”), Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) dhe Jean Smart (“Hacks”).

Rodriguez, i cili luajti në filmin “Pose” të FX si nëna e shtëpisë dhe infermierja Blanca, u bë aktori i parë transgjinor që fitoi një Golden Globe.

Golden Globe ndan çmimet, por ndryshe nga herët e tjera asnjë

MICHAELA JAÉ RODRIGUEZ

Megjithatë, asnjë nga fituesit në asnjërën nga kategoritë e aktrimit nuk u shfaq publikisht të festonte apo të pranonte çmimet.

Vendimi i HFPA për të vazhduar eventin pa asnjë nga zbukurimet e zakonshme të një shfaqjeje të madhe çmimesh, pa qilim të kuq, pa prezantues, pa shtyp dhe asnjë të nominuar të pranishëm befasoi shumë njerëz në industrinë e argëtimit.