Fotot me shqiponjën kuqezi, UEFA postim dedikuar tifozerisë shqiptare…

Pak orë para sfidës së radhës së Shqipërisë, që përballet në Dyserldolf me Spanjës, UEFA i ka dedikuar një postim në rrjete sociale tifozëve kuqezi, që kanë rënë në sy këtë kampionat më shumë se çdo tifozeri tjetër.

Në “Instagram” dhe “Facebook”, UEFA ka shpërndarë foto të shqiptarëve me shqiponjën kuqezi të pikturuar në fytyrë.

Advertisement

Shqipëria do të luajë ndeshjen e tretë dhe të fundit në grupin B të Kampionatit Europian ndaj Spanjës. Një sfidë vendimtare ku kuqezinjtë do të kërkojnë kualifikimin për në raundin e 1/16-ave. Ndeshja do të luhet në stadiumin e Dyseldorfit, i cili do të pushtohet nga tifozët e shumtë shqiptarë që do të mbështesin deri në fund Kombëtaren për të arritur një rezultat historik.

An Albanian fan is pictured in the tribune prior the UEFA Euro 2024 Group B football match between Italy and Albania at the BVB Stadion in Dortmund, western Germany, on June 15, 2024. (Photo by INA FASSBENDER / AFP) (Photo by INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)
A supporter of Albania looks on before the start of the UEFA Euro 2024 Group B football match between Croatia and Albania at the Volksparkstadion in Hamburg on June 19, 2024. (Photo by GABRIEL BOUYS / AFP) (Photo by GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images)
HAMBURG, GERMANY – JUNE 19: Albanian fan seen with a painted face on the tribune during the UEFA EURO 2024 group stage match between Croatia and Albania at Volksparkstadion on June 19, 2024 in Hamburg, Germany. (Photo by Mateusz Slodkowski/Getty Images)

DORTMUND, GERMANY – JUNE 15: Albania fans show their support prior to the UEFA EURO 2024 group stage match between Italy and Albania at Football Stadium Dortmund on June 15, 2024 in Dortmund, Germany.(Photo by Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images)
A supporter of Albania poses for a photo before the start of the UEFA Euro 2024 Group B football match between Croatia and Albania at the Volksparkstadion in Hamburg on June 19, 2024. (Photo by GABRIEL BOUYS / AFP) (Photo by GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images)
HAMBURG, GERMANY – JUNE 19: Fans wearing jerseys, face paint and carrying flags show their support ahead of the 2024 European Football Championship (EURO 2024) Group B football match between Croatia and Albania at Volksparkstadion in Hamburg, Germany on June 19, 2024. (Photo by Halil Sagirkaya/Anadolu via Getty Images)
A fan of Albania is pictured prior the UEFA Euro 2024 Group B football match between Italy and Albania at the BVB Stadion in Dortmund, western Germany, on June 15, 2024. (Photo by OZAN KOSE / AFP) (Photo by OZAN KOSE/AFP via Getty Images)
DORTMUND, GERMANY – JUNE 15: A fan of Albania poses for a photo whilst wearing patriotic face paint prior to the UEFA EURO 2024 group stage match between Italy and Albania at Football Stadium Dortmund on June 15, 2024 in Dortmund, Germany. (Photo by Christopher Lee – UEFA/UEFA via Getty Images)