Çaji me i shtrenjtë anglez

Nëse nuk do ta kishit menduar kurrë se mund të paguanit plot 500 paund për një filxhan çaji në Angli, atëherë rimendojeni edhe një herë.

Hoteli Rubens në Angli i cili ndodhet shumë pranë Pallatit Mbretëror ka filluar të shërbejë së fundmi një lloj çaj, ku vetëm një filxhan kushton plot 500 paund, njëkohësisht edhe ksotoja më e lartë për një fixhan çaji në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Emri i këtij çaji kaq të shtrenjtë është Rubens Golden Tea (Çaji i Artë). Ai është i prodhuar në Sri Lanka dhe ka një shije tejet delikate frutash.

Të gjithëve atyre që do ta porosisin një çaj të tillë, ai do t’u shërbehet sipas traditës mbretërore: do t’ja sjellë një kamarier me dorashka të bardha, i cili e ka vendosur atë në një peshore prej ari.

Ky çaj serviret në një servis argjendi dhe vjen i shoqëruar edhe me biskota të bëra vete apo me sanduiçë të vegjël.

Prapa kësaj mënyre tejet delikate servirjeje fshihet një proces shumë i vështirë dhe i ndërlikuar përpunimi.

Në 1981 afërisht 400 gramë “çaji të artë” u shitën kundrejt vlerës prej 1,260 paund.

Në hotelin Rubens, çmimi për një filxhan çaji të zakonshëm është rreth 45 paund.

/Monitor/