Beyoncé është nominuar në nëntë kategori Grammy, cilin rekord do të thyej?

Beyonce është artistja më e nominuar për çmimet e 65-të Grammy. Ajo është nominuar në plot 9 kategori, duke barazuar rekordin e bashkëshortit të saj Jay-Z me 88 nominime në historinë e institucionit.

“Break My Soul” është shpallur kënga e vitit, me albumin e saj “Renaissance” që kryeson garën e çmimeve. Krahas kësaj, për herë të parë në karrierën e saj me shumë çmime, ajo nominohet në kategorinë “Dance”, ndërsa në kategorinë “Electronica dhe R&B”

Advertisement

Afër saj është reperi Kendrick Lamar me tetë nominime, Adele dhe Brandi Carlile me shtatë dhe Harry Styles, Mary J. Blige (Mary J Blige), Future, DJ Khaled (DJ Khaled), The-Dream dhe Randy Merrill (Randy Merrill) gjashtë.

Beyonce, gruaja më e vlerësuar në historinë e Grammy-t me 28 çmime, mund të thyejë rekordin e dirigjentit hungaro-britanik Georg Solti të vitit 1997 me 31 nëse fiton katër prej tyre. Ajo aktualisht është e barabartë për vendin e dytë me Quincy Jones.

Ceremonia e 65-të e çmimeve Grammy do të mbahet më 5 shkurt në Los Angeles.